Na dovolené v turecké Alanyi - Aktuality - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Aktuality

Na dovolené v turecké Alanyi

Autor u jedné z historických památek Alanye

26. října 2012, 22.59 | Ostrava (Michal Pospíšil)
Cesty letadlem se nebojte, letiště i letadla jsou na vozíčkáře připravena, říká cestovatel na vozíku Michal Pospíšil. Po čtyřech letech se letos opět s mamkou coby asistentkou vrátil do turecké Alanye. Radí vozíčkářům nebát se a vyzkoušet i zahraniční dovolenou.

 

Cestuji vždy na mechanickém vozíku, na elektrický je třeba mít certifikát o baterii. Ale také to jde, jen je třeba si důsledněji zařídit bezbariérový hotel a taky vědět, jaké jsou možnosti pohybu po cestách. Po příletu na letiště v Antalii a cestě dlouhé 130 km jsme se ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu Grand Zaman Beach. Je bezbariérový, v moderním designu – prostě báječný. Navíc s přívětivým personálem, na recepci se domluvíte anglicky a německy, s číšníky hlavně německy. Poprvé jsem zažil výhody all inclusive – jen kvůli celodennímu bezplatnému pití se vyplatí, což zvláště ve vysokých teplotách určitě oceníte.

 

Město minaretů a mešit

Město Alanya je rozlehlé, plné subtropické vegetace – najdete tady oleandry, palmy, fíkovníky, plantáže banánovníků atd. Na východě alanyjské zátoky vybíhá útes se starou seldžuskou pevností, kterou ve středověku obývali piráti. V r. 37 př. Kr. daroval Marcus Antonius Alanyi (i Kilikii) své milence, vládkyni Egypta Kleopatře. Alanya je plná minaretů s mešitami, ze kterých jsou pětkrát denně muslimové svolávaní k modlitbě, ale pro obsluhující personál velkého množství hotelů není možné toto náboženské přikázání dodržovat. Každý pátek je tady tradiční trh – ohromný, nepřehledný kaleidoskop barev, zvuků a vůní.

Nu a kam se lze v Alanyi podívat? Mimo již zmíněných minaretů, mešit a trhů se můžete vypravit k majáku, přístavu, citadele, historickému hradu (jezdí tam taxíky, městský autobus č. 4 a vstup je 5 euro, pro handicapované i s doprovodem zdarma) nebo např. k pohoří Taurus, které se táhne podél celého pobřeží.

 

Slunečné léto v příjemném prostředí

Tzv. Kleopatřina pláž je písčitá, jde o hrubší písek (s malými kamínky) a po zhruba dvou metrech již nestačíte. Na mnoha místech jsou tady ale natažené prkenné nebo dlážděné cestičky (na pláži Keykubat to tak není), někde skoro až do moře. Moře je teplé (30 stupňů Celsia) a čisté, průzračně zelenkavé s bonusem, tj. s výhledem na již zmíněný hrad. Počítejte s teplotami hodně (myšleno na naše poměry, i když letos jsme se těm místním v některých červencových dnech dost přiblížili...) nad 30 stupňů Celsia. Turecká kuchyně je velmi zdravá – hodně zeleniny a ovoce, kořeněné maso (ale bez vepřového, je to muslimská země).

Pokud si chcete splnit sen o slunečném, teplém a příjemném létě, je Turecko správná volba.

 

Michal Pospíšil

foto: archiv Michala Pospíšila

 

Originál článku v příloze

Zdroj: Vozka č. 3/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)