Jak je to s používáním parkovacích průkazů pro osoby se zdravotním postižením - Motorismus bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Motorismus bez bariér

Jak je to s používáním parkovacích průkazů pro osoby se zdravotním postižením

Ilustr. foto: sken www.irozhlas.cz; úprava VOZKA

28. dubna 2019, 20.10 | Praha (NRZP ČR), (red)
Materiál NRZP ČR např. vysvětluje, jak je to se slevami při parkování anebo s vyhrazenými parkovišti pro vozidla s konkrétní poznávací značkou.

 

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR) dostává poměrně velké množství dotazů ohledně užívání parkovacích průkazů pro osoby se zdravotním postižením (OZP).

Právníci legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka, JUDr. Jan Hutař a Mgr. Jitka Pelikánová proto vypracovali komplexní informaci, která nabízí odpovědi na tyto otázky. Naleznete ji v příloze tohoto článku, nebo na http://www.nrzp.cz/images/docs/Uzivan_parkovacich_prukazu_pro_OZP.doc.

 

Z materiálu vyplývá, že:

  • § 67 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích stanoví zvláštní podmínky pro OZP, které jsou držiteli parkovacích průkazů. Toto ustanovení stanoví pravidla pro užívání vyhrazených parkovacích míst. Tento ani jiný zákon nestanoví právo neomezeného ani bezplatného parkování. Omezit dobu stání může majitel pozemku, na kterém jsou vyhrazená místa zřízena. Stejně tak může tato místa zpoplatnit.

  • Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro OZP pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro OZP. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P.

  • V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, nemusí po dobu nezbytně potřebnou řidiči motorového vozidla označeného parkovacím průkazem pro OZP a lékaři konající návštěvní službu dodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravní značky „zákaz stání“.

  • V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla označená parkovacím průkazem pro OZP vjíždět i tam, kde je:

    • značka „Zákaz vjezdu“ omezena dodatkovými tabulkami „JEN ZÁSOBOVÁNÍ“, „MIMO ZÁSOBOVÁNÍ“, „JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA“ a „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHU(mohou zde zastavit a vyložit, nikoliv však déle parkovat),

    • oblast označená dopravní značkou „Pěší zóna“ (mohou zde vjíždět, nikoliv však parkovat).

  • Silniční úřad může na základě žádosti osoby, které byl vydán parkovací průkaz pro OZP, vydat rozhodnutí o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště podle jiného právního předpisu (§ 25 zákona č. 13/1997 Sb., ve znění zákona č. 102/2000 Sb.). Není to však jeho povinností. Podmínky pro zřizování těchto míst si úřad stanoví sám. Pokud je ve městě např. obecně velmi málo parkovacích míst, vyhrazená parkovací místa silniční úřad zřizovat nemusí.

  • Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro OZP je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

  • Pokud jde o zřízená parkoviště, minimální počet parkovacích míst vyhrazených pro OZP je dán celkovým počtem stání. Pro 2 až 20 stání musí být 1 vyhrazené stání (více v textu v příloze).

  • V případě úhrady parkovného neexistuje zákonný nárok, který by přikazoval poskytovat držitelům parkovacích průkazů slevu, nebo dokonce je osvobozovat od parkovného. Parkovné a jeho výši si stanovuje sám vlastník parkoviště dle svého uvážení. 

 

Zdroj: NRZP ČR

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Motorismus bez bariér  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Čtvrtek, 28. března 2024

Svátek má Soňa

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)