Texty z Vaší literární dílny a jiné - Literární dílna - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Literární dílna

Texty z Vaší literární dílny a jiné

14. prosince 2012, 00.00 | ČR (red)
Vánoce přicházejí – Vánoční – Na vozíku s psími kamarády.

 

Vánoce přicházejí

Ten krásný čas vánoční u mě začíná již 1. prosince. Letošní rok však začal poněkud netradičně. Ještě v posteli jsem Dobrušku (tak říkám osobní asistentce) požádala o výrobu adventního věnce a dalších okras do bytu k oslavě narozenin Ježíška. Výraz v jejích očích byl jasný – adventní věnec nebude, byt maximálně vyčistí, avšak rozhodně nenazdobí.

Smutek a zklamání ve svém srdci jsem obratně skryla a zachovala se jako správný manažer – pokud nechceš dělat výzdobu, samozřejmě tě nebudu nutit, běž ale nastudovat recept na vánoční perníčky!

Bylo mi jí trochu líto, neměla holka moc na vybranou, možnosti však dostala, nemůže si tedy stěžovat na špatné zacházení.

V každé rodině existuje recept na ty nejlepší perníčky. Míchání koření na ně připomíná alchymistickou dílnu na výrobu kamene mudrců. Já to vyřešila zakoupením kypřícího prášku do perníku. Potom stačí přidat vejce, mléko, cukr, mouku a med a hňácat a hňácat.

Druhý den jsme zapnuly troubu, vytáhly formičky a daly se do práce. Za pár hodin jsme se s Dobruškou těšily ze stáda losů, medvědů, lišek, veverek, ježků a šneků. Bonusem navíc byla nádherná vůně v celém bytě. Jako hudební doprovod nám totálně nevánočně zahrál Xindl X a Jarek Nohavica. Místo první svíčky na adventním věnci si Dobruška zapálila cigaretu.

Moje dvě psí holčičky samozřejmě chtěly ochutnat vánoční cukroví. Musíte však uznat, že ani dva bišonci na jednoho perníkového medvěda prostě nestačí.

Monika Henčlová

 

Vánoční

Kamil si pozorně prohlížel vánoční stromky. Hezky jeden po druhém. Popojížděl na svém ortopedickém vozíku sem a tam, bral je do ruky, zkoumal jejich výšku, barvu, čerstvost…

Po půlhodinovém hledání k němu přistoupil mladý prodavač: „Mohu vám nějak pomoci? Poradit?“ Kamil se zarazil. „Nevím. Možná. Chci ten nejkrásnější.“ „Jistě. Jak vysoký? Jak široký?“ „To je jedno,“ řekl Kamil. Prodavač znejistěl. To se mu ještě nestalo. Začal teda stromky sám přebírat a ty nejhezčí dával bokem, aby je muži na vozíku mohl ukázat.

„Smrček? Jedličku? Nebo borovici?“ Kamil krčil rameny. Nevěděl, co říct.

„Jaký máte stojan? S nádobkou na vodu? Nebo bez?“ „Nemám stojan,“ řekl tiše. „Aha. Vy ho věšíte na strop, že? To je teď v módě. Bydlíte v paneláku?“ Vozíčkář přikývl: „Jo, v centru. Ale stromek nevěším.“ Tajně doufal, že se ho už prodavač přestane vyptávat., když mu už všechno řekl. Opak byl ale pravdou. „Moc se omlouvám, ale potom nechápu… a nevím, co vám vybrat, co vám poradit. Můžete mi, prosím, vysvětlit, co teda s tím stromečkem děláte?“ „Nic.“ Prodavač překvapeně zvedl obočí. „Stojí v koutě jen tak, opřený o zeď.“ A po chvíli smutně dodal: „Holý, bez ozdob.“ Prodavač se už nechtěl dále vyptávat.

Muž na vozíku jako by si přečetl jeho myšlenky. „Jsou přece vánoce, stromeček mít musím. A proč ho neozdobím?“ Zhluboka se nadechl: „Chtěl jste se na to zeptat, že? Všichni jsou na to zvědaví.“ Nečekal na odpověď a pokračoval: „Nemám pro koho. Žiji sám. Úplně sám. Koupím si stromek, postavím ho do kouta, otevřu si láhev vína, sednu si ke stromečku…“ nedokončil. Do očí se mu začaly tlačit slzy. Raději rychle otočil svůj vozík a odjížděl směrem k autobusové zastávce. Mladý prodavač za ním ještě chvíli hleděl, potom vybral ten nejhezčí stromek a postavil ho bokem.

Na druhý den měl v obchodě volno. Vrátil se tam, aby koupil jiný – malý a už ozdobený stromeček. Potom ještě láhev vína, krabici chlebíčků a zajel do centra. Chtěl najít toho pána na vozíku, který žije sám. Jak to udělá, ale nevěděl.

Měl štěstí, potkal ho. „Jedu za vámi. Něco jsem vám přinesl.“ Kamil na něho vytřeštil oči. „Mně?“ Nechápal. „Co? A proč?“ Mladík se usmál: „Stromeček přece. A už ozdobený! A ještě chlebíčky  a víno.“ Když uviděl překvapený výraz ve tváři muže na vozíku, dodal: „Jsou přece Vánoce!“

Věra Schmidová

 

Pokračování – viz originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Literární dílna  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Středa, 19. června 2024

Svátek má Leoš

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)