Vládní výbor pro zdravotně postižené občany již po jednadvacáté předal ceny novinářům - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

Vládní výbor pro zdravotně postižené občany již po jednadvacáté předal ceny novinářům

4. prosince 2014, 11.42 | ČR (Mgr. Jiří G. Souček, red)
Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (VVZPO) upořádal v úterý 2. prosince v Lichtenštejnském paláci v Praze slavnostní večer k Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením, na kterém byly vyhlášeny výsledky XXI. ročníku soutěže o Cenu VVZPO za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení.

 

Ceny jsou udělovány od roku 1994 a za tu dobu prošlo soutěží více než 1 200 publicistických děl.   V letošním ročníku bylo hodnoceno 85 prací, které posuzovala nezávislá devítičlenná porota. Oceněna byla ta díla, která nejvhodnějším a nejlepším způsobem upozorňují na problematiku zdravotního postižení. Hlavním měřítkem při jejich posuzování bylo tedy to, jak může přihlášená práce oslovit širokou veřejnost, seznámit ji s danou problematikou a pozitivně ovlivnit její přístup k osobám se zdravotním postižením.

Celkem bylo uděleno 15 cen a to ve 3 kategoriích – tiskové, rozhlasové a televizní. Držitelům je předali ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a výkonný místopředseda VVZPO Jiří Dienstbier, ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně VVZPO Michaela Marksová a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a místopředseda VVZPO Václav Krása.

Moderátorkou večera byla Jarmila Balážová, do českého znakového jazyka tlumočily Marie Horáková a Zuzana Procházková, simultánní přepis mluvené řeči měl na starosti Tomáš Seidl.

Součástí programu bylo i hudební vystoupení skupiny Vega, která má ve svých řadách několik handicapovaných muzikantů.

 

Stručný přehled oceněných

  • Kategorie TISK:

První čestné uznání náleží kolektivu autorů ve složení Eva Baborová, Petr Dušek, Tereza Uhrová, Eva Meisnerová a Martina Puršová za publikaci Parkinsonova nemoc z různých pohledů, kterou vydala Společnost Parkinson.

Druhé čestné uznání je určeno Petře Pášové za článek Za výlohou lidé koukají, jak jim ťukáte na sklo, který vyšel v Olomouckém deníku.

I. cena: Veronika Cézová za SERIÁL Pražské neziskovky vycházející v Pražském deníku.

II. cena: Štěpán Beneš za článek Vozíčkářka se stetoskopem, který vyšel v časopise Můžeš.

III. cena: Dita Šamánková za článek Dokud nás smrt nerozdělí… Nevěra jako únik pečujícího partnera, který byl publikován v časopise Psychologie dnes.

 

  • Kategorie ROHLAS:

Čestné uznání náleží panu Petrovi Kronikovi za pořad z cyklu Studio Jan Neumann Bible pro neslyšící, kterou odvysílalo Rádio Proglas.

I. cena: Radka Rozkovcová za pořad Vidět neviděné z rozhlasového cyklu Kafemlýnek Rádia Proglas.

II. cena: pořad s názvem Cirkus Paciento jede!, z cyklu Dobrá vůle, který byl rovněž vysílán Českým rozhlasem 2. Autory pořadu jsou Petra Hynčíková, Lenka Svobodová a Dominik Budil.

III. cena: pořad Než se setmí, který byl odvysílán Českým rozhlasem 2. Autorem je Dan Moravec.

 

  • Kategorie TV:

První čestné uznání – dokument Tvorba dialogu nového s klasickým. Autorem dokumentu je Miloslav Hlavsa, námět napsala Helena Váňová a Jana Večlová, spolupracovali Roman Pošta a Romana Skála Rosenbaum – dokumentární film.

Druhé čestné uznání – Michaela Fialová, Tomáš Kapras, Anna Kovářová, Alena Derzsiová za pořad Kousek neobyčejné lásky z cyklu Příběhy, které svět nevidí – vysílaný Českou televizí.

Třetí čestné uznání – Silvie Kleková za pořady České televize Autismus u dětí, Léčba nádorů u dětí a Renabilitace těla a mozku z cyklu TEP 24.

I. cena: pořad České televize Život se smrtí sedmidílný cyklus Šárky Horákové-Maixnerové, Petry Všelichové, Richarda Hýska a Lenky Polákové.

II. cena: - dokumentární film Erika Čipery s názvem Praha snů.

III. cena: pořad Klíč č. 14/2013 s názvem Osobní asistence vysílaného v České televizi. Autory tohoto pořadu jsou Michaela Fialová, Jana Hrdá a Alan Lederer.

Foto: VVZPO

 

Podrobné výsledky v příloze.

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Soutěže  

 » Aktuality  » Kultura bez bariér  

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

57.5%

 

mne nezajímají

42.5%

 

 

Úterý, 24. listopadu 2020

Svátek má Emílie

Reklama

Raeda - produkty pro vozíčkáře

Reklama

CanoCar HANDY

Reklama

Rychlý rozvoz inkontinenčních pomůcek

Reklama

 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Reklama

klikni

Reklama

 

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou:

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR  

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)