Krizové linky, linky důvěry a linky pomoci seniorům a pečujícím - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

Krizové linky, linky důvěry a linky pomoci seniorům a pečujícím

Ilustr. obr.: sken www.capld.cz

9. dubna 2020, 13.15 | Ostrava (red)
Nejen aktuální obavy z koronavirové pandemie, ale i z vlastní těžko řešitelné situace, krize v mezilidských vztazích, strach o sebe či o své blízké. Tyto a další problémy pomáhají zvládnout linky důvěry a linky seniorů na krajských úrovních, ale i v celostátním měřítku. Nabízíme jejich přehled.

 

 

 

 

 

Člověku se může ulevit, když se svěří. Nemusí na své trápení být sám, proto existují už desítky linek důvěry, které nám nabízejí pomoc v aktuální situaci. Na jejich pracovníky se stále častěji obracejí lidé, kteří řeší obavy z budoucnosti a pociťují úzkost z obtížné a nejisté situace. A to nejen v době pandemie koronavirové nákazy.

Jak si však vybrat tu správnou krizovou linku?

„Pokud se necítíte dobře v mezilidských vztazích, máte obavy z aktuální situace nebo máte strach o své blízké, je dobré se se svými obavami svěřit lidem, kteří vás v klidu vyslechnou. Někteří lidé nemají v této těžké době nikoho ve své blízkosti, s kým by si promluvili nebo se blízkým nechtějí svěřovat. V těchto případech je vhodné zavolat na linku důvěry,“ představuje poslání linek důvěry ředitelka Modré linky Hana Regnerová.

Na krizovou linku je vhodné se obrátit i v případě, že se cítíte osamělí, propadáte se do depresivních stavů, pociťujete úzkosti z budoucnosti nebo máte strach, že přijdete o práci a budete v existencionální tísni,“ dodává Regnerová.

 

Linku je vhodné vybírat podle potřeby a zaměření

V současnosti vznikají nejrůznější linky pomoci zaměřené například přímo na pomoc seniorům a nemocným nebo na psychoterapeutickou pomoc.

Ředitelka Modré linky Hana Regnerová upozorňuje: „Ne vždy tyto linky dokáží odborně řešit krizovou situaci, nemají totiž dostatečně proškolené a zkušené pracovníky, adekvátní a ověřené informace. Nemusí ani disponovat vhodným zázemím a technikou, aby zaručily diskrétnost a třeba i anonymitu pro kontaktující.“ Proto doporučuje si napřed dobře rozmyslet, s čím aktuálně potřebujeme pomoci:

  • Pokud chci například jen pomoci s nákupem, informace o aktuálních opatřeních či další praktické záležitosti, které si nemohu v současné době zařídit, potom je  vhodné kontaktovat linku pomoci  zřízenou např. městem, krajem či nějakou známou organizací v okolí.

  • Pokud lidé potřebují psychickou pomoc nebo řeší osobní témata, doporučuju kontaktovat prověřenou linku důvěry:

  • Kontakty na linky ve většině krajích České republiky jsou uveřejněny na stránkách České asociace provozovatelů linek důvěry – www.capld.cz/linky-duvery-cr. Tylo linky mají provozní dobu na telefonu většinou non-stop.

  • Lidé se mohou samozřejmě rovnou obrátit na naši Modrou linku – www.modralinka.cz, kde jim bude poskytnuta odborná pomoc krizového interventa a informace o další možné pomoci. Pracovníci krizové linky důvěry jsou v pohotovostním stavu denně od 9 do 21 hodin. Služby Modré linky jsou aktuálně posíleny a cílem je být co nejvíce k dispozici pomocí telefonů, e-mailů, Skypu či chatu. Lidé se na linku mohou obracet bezplatně a anonymně, vždy je dodržován Kodex pracovníků linek důvěry.Telefony jsou dostupné každý den od 9. do 21. hodiny – 608 902 410, 731 197 477 (linka důvěry v nouzovém stavu), Skype: modralinka, e-mail: chat.modralinka.cz  

 

 

Krizová linka důvěry řeší obavy lidí z koronaviru 

Krizová linka důvěry řeší obavy lidí z koronaviru

„Při této nouzové situaci se otevírají otázky ohledně zdraví a vlastní budoucnosti. Neznáme odpovědi na všechny otázky, mnohdy ani žádné univerzální nejsou, ale jde o to, že člověk nahlas vysloví či napíše svou obavu. Pak může dojít k určitému psychickému uvolnění a možnosti hledat pro sebe řešení či cestu k vlastnímu uklidnění, vyrovnání se a zvládnutí zátěže a trápení,“ popisuje aktuální obavy občanů ředitelka Modré linky Hana Regnerová. 

Pracovníci krizové linky důvěry doporučují všem těm, kteří prožívají těžké chvíle, aby se svěřili a nebáli se promluvit si s tím, komu důvěřují a je jim blízký. Pokud to z nejrůznějších důvodů nelze, potom lze vytočit telefonní číslo Modré linky, přihlásit se do chatu nebo odeslat e-mail. Lidé by neměli cítit ostych ani obavy a uvědomit si, že konverzaci mohou ukončit kdykoliv.

„Hlas druhého člověka, odbornost krizového pracovníka, získání nových informací, jiného úhlu pohledu či jen vyslechnutí opravdu pomáhá,“ uzavírá Hana Regnerová a dodává, že za Modrou linku všem přeje co nejklidnější vyváznutí z obtíží těchto dnů.  

 

 

Senior Pointy rozjely telefonní linku pro ohrožené

  • Non-stop bezplatná linka pro pomoc seniorům800 190 011 (www.seniorpointy.cz).

  • Non-stop informační linka pro všechny seniory v České republice: 840 111 122. Celých 24 hodin denně a 7 dní v týdnu žadatelům podají informace či zprostředkují pomoc. V dalších dnech doplní jejich stavy zkušení psychologové, kteří se budou snažit rozptýlit obavy seniorů a povzbudit je.

  • Non-stop linka pro osamělé seniory800 190 011.

  • V nouzovém provozu pište na .

 

 

Linka Centra Elpida pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi

  • Linka seniorů Centra Elpida (www.elpida.cz/linka-senioru) nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů, provází je náročnými životními situacemi. 

  • Nejčastější témata hovorů:

    • samota,
    • životní ztráty,
    • hledání cest k překonávání překážek,
    • omezená pohyblivost či soběstačnost,
    • vážná nemoc,
    • ztráta zaměstnání,
    • finanční tíseň,
    • péče o seniora v rodině,
    • demence,
    • domácí násilí, šikana, přehlížení,
    • sociálně-právní aspekty stárnutí.

  • Všichni pracovníci mají vzdělání v telefonické krizové intervenci, v oblasti seniorské problematiky a zvládání krize. Většina pracovníků má vysokoškolské vzdělání v oblasti sociálně-právní, psychologie a psychoterapie.

  • Volejte denně od 8 do 20 hodin: 800 200 007.

  • Také můžete napsat na e-mail. Váš dotaz zodpovíme do tří pracovních dní.

 

 

Zdroj: Helpnet, Modrá linka, Elpida, Česká asociace pracovníků linek důvěry

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 » Aktuality  » Poradna  

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

58%

 

mne nezajímají

42%

 

 

Úterý, 3. prosince 2024

Svátek má Svatoslav

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 skvp_logo_barva-nahled3.png

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)