František Fux - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

František Fux

14. prosince 2012, 00.00 | Brno (Hana Klusová)
František Fux – spoluzakladatel Rehaprotexu, cestovatel, odborník na bezbariérovou dopravu, milovník přírody.

 

František Fux, rodák z Veselí nad Moravou, je velký cestovatel. Není proto divu, že jeho velkou láskou jsou mašinky. Už jako dítě vydržel celé hodiny sedět na nádraží a koukat na vláčky, což mu vydrželo až do dospělosti. Protože jej však postihla dětská obrna a navíc od roku 1992 zůstal po autonehodě zcela upoután na vozík, ve své zálibě to nedotáhl dál než na koukání se. Přesto se mu jeho nádražácký sen splnil. Když se otevíral brněnský Olympia Park (nákupní a zábavné centrum), zjistil, že jeho součástí bude i modelová železnice. Nedočkavě sledoval postup prací, mluvil s modeláři, vyzvídal novinky a ochomýtal se kolem tak dlouho, až zjistil, že je možné stát se platným členem modelářů. A to i přesto, že nemá mašinku ani ručičky natolik zdatné, aby si sám nějakou složil. František zaplatil členské příspěvky a těšil se, že bude moci být u toho.

Jak se stal panem „Cviklístkem“

A podařilo se! Bylo sice nutné upravit pro vozík vstup na perónky, přičemž Františkovi pomohly jeho zkušenosti ohledně bezbariérovosti. Ne nadarmo je odborným konzultantem pro bezbariérovou výstavbu. A dokonce se našla i práce. Nejdřív pomáhal prodávat lístky, později postoupil dokonce na výpravčího-průvodčího. To byl pan Franta teprve ve svém živlu! Nafasoval brašnu a štípací kleštičky a vyjel na perónek. Kontroloval pasažéry, rovnal dětičky, aby seděly správně, a hlavně štípal jízdenky. Chtíc nechtíc se tak stal atrakcí – průvodčím na vozíčku. To bylo něco pro děti! Ty nejvíc zajímalo, co má ten pán s nožičkama a proč jezdí na vozíčku. Dokonce ve svých bystrých hlavinkách vymyslely pro Františka i kuriózní pojmenování – „pan Cviklístek“.

Spoluzakladatel Rehaprotexu a předseda sdružení Svět bez bariér

Po zhlédnutí internetové fotogalerie pana Františka, která se vám otevře po kliknutí na odkaz: www.skodna.rajce.idnes.cz získáte dojem, že je stále na cestách, plný sil a optimismu. Však také mezi jeho koníčky patří i hudba, příroda a vůbec vše krásné, co život nabízí. Putuje po moravských hradech a zámcích, rád si posedí s přáteli, navštěvuje kulturní a divadelní akce, happeningy, absolvuje pobyty v termálních lázních nebo výlety na olomouckou Floru. Uchvátí ho i pohled na krásně rozkvetlý balkón, kde se dá v létěrelaxovat.

O to vše se s vámi fanda Jarka Nohavici, ale také od roku 2010 předseda občanského sdružení Svět bez bariér (seznamuje veřejnost s problémem bariér jak v oblasti komunikace zdravých s postiženými, tak i v oblasti stavebních a dopravních a především přispívá radou i pomocí při jejich odstraňování), rád podělí.

V letech 1992 a 1998 František kandidoval do parlamentu ČR za Hnutí důchodců za životní jistoty jako nezávislý. Je rovněž spoluzakladatelem mezinárodní výstavy Rehaprotex, která se na brněnském výstavišti konala každoročně, nyní nově co dva roky (letos není, bude až v květnu 2013, pozn. red.). Stál u zrodu akce „Pro náš úsměv“ na BVV a „Dnů zdravotně postižených“ na Floře Olomouc. Je organizátorem různých akcí pro lidi se zdravotním postižením. Snad největšího ocenění se mu dostalo tím, že byl navržen na prestižní cenu Olgy Havlové v roce 1996.

Objevte „virtuální“ svět Františka Fuxe, stojí za to

František vede také skvělý „virtuální“ život. Spravuje webové stránky, které také sám vytváří a kde se dočtete snad všechno o něm samotném, jeho zážitcích z cest nejen z okolí Brna, jeho nápadech, tipech a radách. Pro vozíčkáře jsou opravdu nabité informacemi všeho druhu a vyplatí se je sledovat. Jsou to: www.frantafux.estranky.cz.

Jak cestovat vlakem

„Po větších městech jako je Brno, Praha, Ostrava nebo Olomouc aj. se dá bez problémů cestovat hromadnou dopravou, která je z části přizpůsobená vozíčkářům. Po ostatních koutech naší vlasti, pokud nemáte vlastní auto, se dá cestovat snad jen vlakem,“ říká František Fux

„Kdykoliv se rozhodnu, že se někde pojedu podívat vlakem, tak se na tuto cestu musím řádně připravit. Nejprve se podívám na stránky ČD (www.cd.cz), kde se dozvím nejnovější informace o tom, zda v úseku, kam chci cestovat, není naplánovaná výluka. Zjistím, jestli je v určité stanici plošina, kterou mne pracovníci ČD naloží a vyloží. Tuto službu si můžete přes internet objednat. Já osobně dávám přednost osobnímu jednání přímo na centru ČD. K tomu si ale musíte připravit několik informací – vaše iniciály, číslo ZTP/P, číslo vlaku, kterým budete chtít cestovat, přesný čas atd. Je to uvedeno na jejich webových stránkách. No a pokud máte od ČD vše potvrzeno, musíte se dostavit minimálně 20 minut před odjezdem vlaku do tranzitu a nahlásit se,“ vysvětluje František Fux na svých stránkách. Najdete tam i zážitky z konkrétních cestovatelských tras pana Františka, takže se můžete dobře připravit a vyzkoušet si je.

Zpravovala: Hana Klusová

 

Originál zdrojového článku v příloze

 

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

František Fux

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 » Aktuality  

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

58.3%

 

mne nezajímají

41.7%

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)