Film: O životě, naději a cestě za fyzickou láskou - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

Film: O životě, naději a cestě za fyzickou láskou

3. listopadu 2016, 13.43 | Praha (pp)
Když se po novinářské projekci dokumentárního filmu „Miluj mě, jestli to dokážeš“ v sále Kina Lucerna rozsvítilo, všichni se jen usmívali. Do sálu vzápětí vstoupila scénáristka a režisérka filmu Dagmar Smržová a producentka České televize Veronika Slámová jí za film předala Cenu diváků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který před pár dny skončil. Nestačila si ji vyzvednout. Ovací si celý filmařský tým užil už tam a konečně i teď od novinářů. Viděli jsme totiž FILM…

 

Nazvat ho reportáží o v Česku se pomalu rozjíždějící sexuální asistenci pro lidi s postižením by bylo krutou zkratkou. Ne, není to jen film o možnostech jejich přístupu k fyzické lásce, ani o společenských předsudcích, které v této oblasti dosud u nás vládnou. Ostatně sehnat na dokument dostatek peněz bylo pro producentku Veroniku Slámovou oříškem, jehož rozlousknutí snad přála nebesa. Nakonec našla otevřené lidi, pro které je u nás často kontroverzní téma touhy po sexuálním naplnění zcela přirozenou součástí existence každého člověka s postižením. Podporu vnímali jako možnost představit veřejnosti běžný denní život tří lidí s různými druhy postižení i s jeho intimními zákoutími, touhou po lásce, přátelství a sdílení života v přirozené tělesné blízkosti partnerky nebo milenky.

Už plakát snímku, kde trojice mladých mužů – Tomáš Pik (trpí ataxií a je na vozíku), Tomáš Baxa (Downův syndrom) a Adam Musil (tetraplegik po úrazu, je na vozíku) – „vzhlíží“ s obdivem k ženě v černých tangách, stojící jako nedosažitelná bohyně-obryně nad nimi, jakoby zrcadlil u nás převažující klišé o tom, že sex jim má být zapovězen a oni touží po nemožném. A snažit se uskutečnit zážitek prostého živočišného objetí kněžky fyzické lásky za peníze? To už je snad příliš… Nelze ani technicky, morálně či bez zdravotního rizika…

Film ale jednoznačně odpovídá: Nikdo nemá právo člověku s postižením vytyčovat jakékoli hranice! Ty dosud běžně existující bariéry v dopravě (bravurní výstup Tomáše Pika z vlaku přes zející mezeru mezi nástupištěm a vlakem nebo samostatná jízda na vozíku zády dolů na jezdících schodech metra hovoří za vše…), v bydlení (do sprchového koutu v bytě prostitutky by se bez její pomocí nenasoukal) či v přístupu ke vzdělání či zaměstnání se „řeší“ víceméně bez skrupulí, ale v citovém životě nebo v přirozené touze po uvolnění sexuální energie si předsudky a tabu pěstujeme stále.

Film rozehrává příběhy tří cest za sexuálním prožitkem a už od prvních záběrů je zřejmé, že s grácií, nadhledem a humorem, který je vlastní všem třem protagonistům. Nikde neuvidíte obscénnosti, podbízení se, sebelítost, nadávky na osud a podobně. Koukáte, jak film přirozeně plyne, aniž byste cokoli řešili v hlavě – proč a zač, kdy, kde a jak…  Prostě sedíte, usebráni sami v sobě, a sledujete, jak se život odvíjí sám před sebou… Nic nechybí, ani nic nepřebývá.

„Scény jsme samozřejmě museli připravit, ale pak vše probíhalo samo,“ vysvětluje Dagmar Smržová. „Důležitý byl pro nás casting. Vybrat vhodné lidi pro náš projekt nebylo vůbec snadné, ale nakonec se to podařilo. Ono to vždy nějak spontánně sepne, když vidíte toho pravého herce-neherce. Třeba u Tomáše Baxy mi to bylo jasné na první pohled.“

 

Tomášova cesta za sexem s prostitukou

„Jedu provozovat sex za peníze,“ říká upřímně a s potutelným úsměvem Tomáš Pik, když čeká na vlak. „A nemáš z toho trochu strach?“ ptá se režisérka. „Z čeho? Že mě odmítne? Takových už bylo…“ Jede do bytu za prostitutkou, se kterou si telefonicky domluvil sex za peníze, za 2 500 Kč. O možnostech sexuálního života lidí s postižením se zajímá už dlouho, navzdory postupu nemoci. Je označován za propagátora sexuální asistence u nás, ale slovo propagátor se k němu vůbec nehodí. Působí jemně, upřímně a rozhodně ví, co říká. Z čeho se vyznává, nemusí propagovat, protože to k posluchačům, čtenářům či divákům plyne zcela přirozeně. A s kým to rezonuje, pro toho to je…

 

Adamovo setkání se sexuální asistentkou Vladanou

„Proč bychom nemohli toužit po sexu? Tetraplegie není nemoc, je to životní styl,“ směje se Adam na posteli, když mu maminka pomáhá s přesunem ke stolu, aby poobědval. Adam se chystá na setkání s jednou z prvních školených sexuálních asistentek u nás, s Vladanou Augustenovou. A to i přesto, že si uvědomuje určitou míru zdravotního rizika, která mu kvůli následkům úrazu může hrozit. Když ho vidíme na připravené podušce v bytě asistentky Vladany, jak ho s jemnou pozorností a něhou svléká a později hladí po tváři, je všechno tak, jak má být…

 

Tomášova návštěva prostituky Radky v Mostě

Tomáš Baxa má Downův syndrom, ale působí na vás jako člověk ducha, spontánní inteligence a subtilního humoru. Je věřící a jeho miláčkem je jeho Otec (Bůh) a milovnicí a lidskou láskou prostitutka z Mostu Radka, i když ví, že jen vždy na pár okamžiků. S tou si telefonuje, vyznává jí svou přízeň a těší se na setkání. Po peripetiích s nalezením Radčina bydliště se konečně spolu posadí ke stolu, kde se ale Tomáš dozví, že se mu dnes nemůže věnovat „v plně parádě“ jako obyčejně. Je vidět, že se vymlouvá, protože jí natáčení není vhod. Tomášovy oči se zalijí zklamáním, přesto říká, že nevadí, že mu bude stačit masáž. „Byli jsme tím, stejně jako Tomáš, překvapeni,“ říká režisérka Dagmar Smržová. Ve filmu tak žádné intimnosti neproběhly. „Ale později se Tomáš přece jen dočkal, snad se v Radce hnulo svědomí, když si uvědomila, jakou anabázi musel cestou do Mostu absolvovat.”

Pro mě je vrcholem filmu modlitba Tomáše Baxy v kostele, když kleče pod křížem vroucně prosí Otce o to, aby mu našel holku. A když se vyznává z toho, že všechno musí být Láska, protože když sis vymyslel mě i prostituky, je to v pořádku, že jsou tady pro nás...”, věděl jsem, že nebudu mít po projekci na tvůrce žádnou otázku...

Natáčení probíhalo pouhých deset dnů, ale výsledek je obdivuhodný. Celý tým zaslouží absolutorium. Film půjde do distribuce 8. prosince a termíny projekcí v kinech najdete na facebookových stránkách https://www.facebook.com/Miluj-mě-jestli-to-dokážeš-Love-Me-If-You-Can-1844582709109413/?fref=ts.

 

Miluj mě, jestli to dokážeš / Love Me If You Can (2016). Scénář a režie: Dagmar Smržová, producent: Česká televize – Petr Kubica, Veronika Slámová, kamera: Ferdinand Mazurek, Tomáš Nováček, Prokop Souček, střih: Adéla Špajlová, zvuk: Michal Janoušek. Hrají: Tomáš Pik, Tomáš Baxa, Adam Musil, Vladana Augstenová, 63 minut.

 

 

Zdroj: Česká televize

Zleva Tomáš Pik, Tomáš Baxa a Adam Musil

Tomáš Pik

Režisérka Dagmar Smržová na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

Sexuální asistentka Vladana Augustenová

Tomáš Baxa

Načítám přehrávač...

Trailer k filmu Miluj mě, jestli to dokážeš

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zpravodajství  

 » Aktuality  » Kultura bez bariér  

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

58.1%

 

mne nezajímají

41.9%

 

 

Čtvrtek, 28. března 2024

Svátek má Soňa

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)