Dokument o životě Katky Maxové - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

Dokument o životě Katky Maxové

Katka Maxová

27. března 2015, 12.15 | ČR (red)
Dokument Jakuba Šlambora působivou formou odbourává předsudky o handicapovaných lidech mezi veřejností. Popisuje Katčiny zážitky, se kterými se setkala u lidí, kteří nepochopili, že tělesné postižení nerovná se postižení mentální.

 

Katka Maxová je známou mladoboleslavskou osobností, která i přes svůj tělesný handicap překonává ústrky svého okolí a dokáže rozdávat pomoc druhým. Katka se narodila v roce 1974 s nemocí nazvanou dětská mozková obrna. Své první vratké kroky udělala ve čtyřech letech v Lázních Košumberk. Základní školu vychodila při Jedličkově ústavu v Liberci, po jejím ukončení zůstala doma a starali se o ni rodiče. Katka má špatnou motoriku chůze, rukou a také špatně hovoří. Jejím velkým koníčkem se stal počítač – postupně vstupovala do tajů světa počítačových aplikací. Kontaktovala Sdružení zdravotně postižených v Mladé Boleslavi a nabídla jim své znalosti. Nakonec pro sdružení založila kartotéku klientů a postupem času pro ně sháněla i finanční prostředky na samotný chod sdružení.

Od svých 18 let jezdila na pobyty pro tělesně postižené. Po pěti letech ji samotní organizátoři oslovili, zda by si sama nechtěla zorganizovat nějaký pobyt pod hlavičkou Československé rehabilitační společnosti MUDr. Vojty. A tak začala první etapa jejího života. Nikdo jí ale neřekl a neporadil, jak se takové pobyty mají správně v rámci legislativy vést. Vzniklo z toho mnoho problémů a neshod. V tomto období však Katku potkala životní rána. Oba její rodiče během několika měsíců zemřeli a Katka se najednou ocitla v situaci, kdy si se vším musela poradit sama.

A tak se do jejího života vložila starší sestra Renata, která opustila svou práci v Praze a přestěhovala se za Katkou, aby jí pomohla. Nicméně časem se zjistilo, že Katka vzhledem k organizování pobytů potřebuje větší prostor jak na práci, tak na přijímání návštěv, a tak se její sestra rozhodla k razantnímu kroku. Prodala byt v Praze a zakoupila malý byt v Mladé Boleslavi, kde zařídila Katce nejen bydlení, ale i kancelář. V tuto dobu se Katka také rozhodla k razantnímu kroku a za pomoci svých známých i sestry si založila své občanské sdružení s názvem DMO Pobyty. Začala spolupracovat s některými mladoboleslavskými firmami a nadací Sponte Sua.

Občanské sdružení DMO Pobyty organizuje pobyty pro tělesně postižené z celé republiky a je neziskové. Veškeré finanční prostředky si musí Katka sehnat sama. Jejím úkolem je zorganizování pobytu od začátku do konce – vytipovat lokalitu pro pobyt, zajistit akce během pobytu a hlavně najít osobní asistenty, bez kterých by pobyt ani nemohl být uskutečněn.

Více v dokumentu čtrnáctiletého autora Jakuba Šlambora, člena Dětské televize DDM „Na Výstavišti“ Mladá Boleslav. Pokud by někdo měl zájem o promítání s besedou, dejte vědět Katce Maxové na e-mail: .

 

YouTube – Katka Maxová v dokumentu Jakuba Šlambora:

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

57.5%

 

mne nezajímají

42.5%

 

 

Úterý, 24. listopadu 2020

Svátek má Emílie

Reklama

Raeda - produkty pro vozíčkáře

Reklama

CanoCar HANDY

Reklama

Rychlý rozvoz inkontinenčních pomůcek

Reklama

 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Reklama

klikni

Reklama

 

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou:

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR  

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)