Kultura bez bariér
Vládní výbor pro zdravotně postižené občany již po jednadvacáté předal ceny novinářům
4. prosince 2014, 11.42 | ČR (Mgr. Jiří G. Souček, red)
Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (VVZPO) upořádal v úterý 2. prosince v Lichtenštejnském paláci v Praze slavnostní večer k Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením, na kterém byly vyhlášeny výsledky XXI. ročníku soutěže o Cenu VVZPO za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení.
Ceny jsou udělovány od roku 1994 a za tu dobu prošlo soutěží více než 1 200 publicistických děl. V letošním ročníku bylo hodnoceno 85 prací, které posuzovala nezávislá devítičlenná porota. Oceněna byla ta díla, která nejvhodnějším a nejlepším způsobem upozorňují na problematiku zdravotního postižení. Hlavním měřítkem při jejich posuzování bylo tedy to, jak může přihlášená práce oslovit širokou veřejnost, seznámit ji s danou problematikou a pozitivně ovlivnit její přístup k osobám se zdravotním postižením.
Celkem bylo uděleno 15 cen a to ve 3 kategoriích – tiskové, rozhlasové a televizní. Držitelům je předali ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a výkonný místopředseda VVZPO Jiří Dienstbier, ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně VVZPO Michaela Marksová a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a místopředseda VVZPO Václav Krása.
Moderátorkou večera byla Jarmila Balážová, do českého znakového jazyka tlumočily Marie Horáková a Zuzana Procházková, simultánní přepis mluvené řeči měl na starosti Tomáš Seidl.
Součástí programu bylo i hudební vystoupení skupiny Vega, která má ve svých řadách několik handicapovaných muzikantů.
Stručný přehled oceněných
- Kategorie TISK:
První čestné uznání náleží kolektivu autorů ve složení Eva Baborová, Petr Dušek, Tereza Uhrová, Eva Meisnerová a Martina Puršová za publikaci Parkinsonova nemoc z různých pohledů, kterou vydala Společnost Parkinson.
Druhé čestné uznání je určeno Petře Pášové za článek Za výlohou lidé koukají, jak jim ťukáte na sklo, který vyšel v Olomouckém deníku.
I. cena: Veronika Cézová za SERIÁL Pražské neziskovky vycházející v Pražském deníku.
II. cena: Štěpán Beneš za článek Vozíčkářka se stetoskopem, který vyšel v časopise Můžeš.
III. cena: Dita Šamánková za článek Dokud nás smrt nerozdělí… Nevěra jako únik pečujícího partnera, který byl publikován v časopise Psychologie dnes.
- Kategorie ROHLAS:
Čestné uznání náleží panu Petrovi Kronikovi za pořad z cyklu Studio Jan Neumann Bible pro neslyšící, kterou odvysílalo Rádio Proglas.
I. cena: Radka Rozkovcová za pořad Vidět neviděné z rozhlasového cyklu Kafemlýnek Rádia Proglas.
II. cena: pořad s názvem Cirkus Paciento jede!, z cyklu Dobrá vůle, který byl rovněž vysílán Českým rozhlasem 2. Autory pořadu jsou Petra Hynčíková, Lenka Svobodová a Dominik Budil.
III. cena: pořad Než se setmí, který byl odvysílán Českým rozhlasem 2. Autorem je Dan Moravec.
- Kategorie TV:
První čestné uznání – dokument Tvorba dialogu nového s klasickým. Autorem dokumentu je Miloslav Hlavsa, námět napsala Helena Váňová a Jana Večlová, spolupracovali Roman Pošta a Romana Skála Rosenbaum – dokumentární film.
Druhé čestné uznání – Michaela Fialová, Tomáš Kapras, Anna Kovářová, Alena Derzsiová za pořad Kousek neobyčejné lásky z cyklu Příběhy, které svět nevidí – vysílaný Českou televizí.
Třetí čestné uznání – Silvie Kleková za pořady České televize Autismus u dětí, Léčba nádorů u dětí a Renabilitace těla a mozku z cyklu TEP 24.
I. cena: pořad České televize Život se smrtí sedmidílný cyklus Šárky Horákové-Maixnerové, Petry Všelichové, Richarda Hýska a Lenky Polákové.
II. cena: - dokumentární film Erika Čipery s názvem Praha snů.
III. cena: pořad Klíč č. 14/2013 s názvem Osobní asistence vysílaného v České televizi. Autory tohoto pořadu jsou Michaela Fialová, Jana Hrdá a Alan Lederer.
Foto: VVZPO
Podrobné výsledky v příloze.
Přílohy:
|
|
|
|
|
|
|

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: