Europa Oriental? To tedy na nás sedí - Aktuality - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Aktuality

Europa Oriental? To tedy na nás sedí

14. září 2012, 09.00 | Když jsem před čtrnácti lety poprvé navštívila ten ohromný Londýn, byla jsem, jakožto mladá „intelektuálka” pobouřena ze slovního obratu „aha Česko, tak to jste z východní Evropy!?” Ne, ze střední! Ach jo. Dalo mi pár let zkušeností, cestování a hodin strávených nad řádkou knih, než mi došlo, že v očích takového Angličana je naše zem opravdu ukryta tam kdesi na „východě”.

 

Vlastně už na začátku cesty do Orientu. Potom už ani nepřekvapí, že ve španělštině slovo „oriental” znamená „východní”.

Měla jsem možnost navštívit letos dvě prestižní akce pořádané v naší zemi - hudební festival Colours of Ostrava a Superbike World Championship v Brně. Všude jsem měla oči otevřené a všude jsem se nestačila divit. Došla jsem ke smutnému závěru, že pod nálepkou „bezbariérový” se u nás skrývá cokoliv.

Od té doby jsem dosti skeptická ke všem nadneseným PR projevům, barevným manuálům a průvodcům. Tam, kde je problém zajistit třeba jen slušný betonový povrch, aby ani chodící nedošli k úrazu, tam kde jezdí sportovní motoristická elita z celého světa, ale vozíčkář skoro nedohlédne na závodní trať, se nedá mluvit o „světovosti”, viz příslušné články v tomto čísle Vozky.

Nevím, jak dlouho bude ještě ta česká cesta k toleranci a blahobytu trvat. Jedno je ale jisté, nejsme ani v půlce. V zemi, kde politiky ve vazbě drží snad téměř v okovech a kde většinu populace pobouří rozsudek norského soudu ohledně trestu pro vraha Breivika („je to nehoráznost, kdeže je trest smrti?”) nebo modernosti jeho cely, se dá mluvit o hluboké nevyspělosti. Civilizovaná společnost se pozná nejen podle toho, jak se chová k „normálním" občanům, ale také ke „svým” zločincům, menšinám, dětem (počet dětí umístěných v dětských domovech v ČR otřásá nejednou mezinárodní statistikou), seniorům a lidem s postižením.

Proč je v Norsku blahobyt? A proč je výhra se tam narodit, žít a dokonce tam být i vězněn? V centru samotného Osla (a stejné to bude v celé Skandinávii) je bezbariérovost vyřešena již před mnoha lety mj. vlastní infrastrukturou pro vozíčkáře. Zahrnuje speciální trasy, tunely, podjezdy apod. Nikdo nečeká na nízkopodlažní autobus hodinu a nikdo se nemusí hlásit u ČD předem a objednávat si „nakládku”, pokud chce někam vyrazit.

Ve Finsku jsou všechny vlaky nízkopodlažní, prostorné a přejezd z peronu do vlaku ani nepoznáte, tak dokonale ho někdo vymyslel, naplánoval a to hlavní - zrealizoval! Stejně dobře a kvalitně pro všechny své občany, bez rozdílu věku, rozsahu pohybu nebo třeba i sexuální či náboženské orientace.

A aby toho nebylo málo. Nejen v sociálně smýšlející Skandinávii se umí o své lidi postarat. Také v krásném bezstarostném středomoří se myslí moderně, tolerantně a bezbariérově. Vozíčkáře potkáte na benátském náměstí sv. Marka obklopeného spletí uliček (jak se tam jen dostal?), na chodbách římského kolosea, v kostelech, restauracích, na španělských nebo, jak píše pan Pospíšil v tomto čísle Vozky, na tureckých plážích.

Jak dlouho nám ještě bude stačit dělat věci jen napůl, jak s oblibou říkám, tzv. „po polsku?”

Hana Klusová

 

Originál článku v příloze

Zdroj: Vozka č. 3/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Aktuality  » Názory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Čtvrtek, 30. května 2024

Svátek má Ferdinand

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)