Neuvěřitelné putování vlakem do Ostravy na výstavu (paradoxně) Život bez bariér - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Neuvěřitelné putování vlakem do Ostravy na výstavu (paradoxně) Život bez bariér

Ilustr. foto: Internet

14. prosince 2012, 00.00 | Ostrava (František Fux, Jana Beránková)
V Brně se letos nekoná Rehaprotex, a tak se Ostraváci rozhodli, že místo něj uspořádají v říjnu na výstavišti Černá louka něco podobného. Tak jsme se tam jeli podívat…

 

O přepravu vlakem jsme požádali správně s předstihem, ale ještě pár dní před stanoveným termínem jsme nevěděli, zda pojedeme, nebo ne. Došel nám totiž e-mail, že je v požadovaném spoji problém s připojením vozu pro přepravu vozíčkáře. Ptali se nás, zda nám nebude vadit, že cestu dlouhou dvě a půl hodiny absolvujeme v hytláku (žel. služební vůz pro přepravu balíků a zavazadel, pozn. red.). Nu což, tak jsme jim to odkejvali, hlavně že pojedeme!

Cestujeme mezi balíky

Na nádraží jsem se nahlásili a že si ještě odskočíme. Než jsme se vrátili, byl vlak přistaven ve stanici a na nástupišti nachystaná plošina k nakládání, samozřejmě u hytláku. Tak nás naložili, tedy klasicky – jako balík.

Uvnitř jsme marně hledali nějakou židli pro doprovod. Naštěstí jsme byli na takovou eventualitu připraveni a vezli jsme si vlastní skládací stoličku. Potud se nám zdál průběh normální a běžný… Divit jsme se začali, až došel vlakvedoucí cvikat lístky a hrozně se divil, proč nejsme naloženi v kupé pro vozíčkáře… A stejně se pak divili v Přerově, kde přistupovali naši přátelé na vozíku. No tak je šoupli k nám, bylo nám aspoň veseleji!

Na hlavním nádraží v Ostravě nás vyložili a převedli přes koleje. Vydali jsme se na tramvajovou zastávku, abychom se dostali na výstaviště, a opět se vloudila chybička – na chodník k zastávce nevedl žádný nájezd. Kolega na vozíčku si ale všiml, že v rohu u budovy k chodníku prskl někdo kydanec betonu, takže se na vlastní nebezpečí a s trochou štěstí dal použít k nájezdu.

(Pozn. redakce Vozky: Hlavní nádraží v Ostravě je spíše bariérové než bezbariérové. Na rozdíl od nádraží Svinov, které je bezbariérové vzorově. Kvůli rekonstrukci svinovských mostů je však obtížné dostat se od něj na tramvaj jedoucí do centra Ostravy směrem k Černé louce. V současné době je poblíž Černé louky vzorově bezbariérová tram. zastávka, o níž píšeme na jiném místě tohoto čísla.)

Cestující v tramvaji ví více než její řidička

Překvapení pokračovala – zdejší tramvaje nemají elektricky vysouvací plošinu, ale manuální vyklápěcí. No dobře, na to jsme zvyklí z brněnských trolejbusů, tak co. Přesto jsme koukali jako diví – řidička si hodila na záda batoh se svými osobními věcmi a při odchodu pečlivě zamkla oba zámky do kabiny!

Další překvapení nás čekalo, když nám řidička sdělila, že vlastně ani neví, které stanice jsou bezbariérové, kde tedy můžeme snadno vystoupit a dostat se na výstaviště. Ještě že nám poradili ochotní spolucestující! No nic, na zastávku jsme dojeli bez problémů a řidička nás opět za stejných „bezpečnostních“ opatření z tramvaje vysadila – asi nebude v Ostravě dvakrát bezpečno…

Na výstaviště jsme dorazili bez nějakých komplikací a byli velice mile překvapeni kvalitou i rozsahem výstavy. Je pravda, že pomůcek pro handicapované tam zase tak moc nebylo, ale doprovodný program a stánky chráněných dílen byly na vysoké úrovni, moc se nám to líbilo. Potkali jsme se i s přáteli, takže to byl příjemný den.

Abychom mohli vystoupit, musela vlaková četa posunout celý vlak

Další suprové zážitky na nás čekaly opět až na zpáteční cestě.

 

Pokračování – viz originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Pondělí, 24. června 2024

Svátek má Jan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)