Mobilní čety Správy železnic poskytují pomoc lidem se zdravotním postižením - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Mobilní čety Správy železnic poskytují pomoc lidem se zdravotním postižením

20. října 2020, 13.40 | Praha (NRZP ČR), (dz)
Od září Správa železnic na 869 nádražích poskytuje prostřednictvím svých mobilních čet pomoc lidem se všemi typy zdravotního postižení (tělesným, zrakovým i sluchovým) od přednádraží až na nástupiště.

 

 

 

Prezentaci této nové služby prezentovala Správa železnic 29. září na nádraží Praha-Libeň a to za přítomnosti generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody a zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (dále jen NRZP).

 

Důvody zavedení služby

V rámci rozvoje a modernizace železniční infrastruktury dochází k tomu, že některá nádraží již nemají žádné stálé zaměstnance provozovatele dráhy a dopravců. Tato skutečnost je problematická pro lidi se zdravotním postižením. Proto zástupci NRZP jednali se Správou železnic o řešení této situace.

 

Opatření 

Bylo dohodnuto, že systém bude fungovat tak, že pokud si osoba se zdravotním postižením včas objedná jízdenku prostřednictvím informačního systému CENDIS nebo informačního systému Českých drah bude jí zajištěna asistence pro spolehlivý průchod železniční stanicí.

 

Postup zajištění služby

Na základě podnětu NRZP ČR připravila Správa železnic také postup pro mimořádné situace, aby cestující se zdravotním postižením nezůstali na nástupišti nebo přednádraží bez pomoci. Pokud by došlo k mimořádné situaci, kdy by klient mohl zůstat po příjezdu vlakem sám na nádraží, ve kterém došlo k náhlé změně stavu bezbariérovosti ve stanici (např. poruše technického zařízení) a tím k „uvíznutí“ osoby s omezenou schopností pohybu a orientace na nástupišti, je připraven postup:

  1. Dotčená osoba může kontaktovat „Zákaznickou linku CENDIS“, které nejprve prověří dostupnost pomoci ve stanici ze strany Provozního obvodu Správy železnic běžnými prostředky.

  2. Pokud není v daný okamžik pomoc ze strany Provozního obvodu Správy železnic dostupná, kontaktuje „Zákaznická linka CENDIS“ pro zajištění pomoci Hasičskou záchrannou službu Správy železnic, která mimořádnou pomoc zajistí.

  3. Pokud by došlo k situaci, kdy ani pomoc Hasičské záchranné služby Správy železnic v danou dobu a v dané situaci také nebude dostupná, zajistí Hasičská záchranná služba Správy železnic pomoc v rámci spolupráce IZS.d) Dotčenou cestující osobu o zajištění mimořádné pomoci následně informuje „Zákaznická linka CENDIS“.

  4. Na webových stránkách https://oneticket.cz/#/contact je uvedeno grafické schéma fungování systému „one ticket“ („jedna jízdenka”) nejen u Českých drah, ale i u dalších dopravců, kteří budou registrováni v systému CENDIS.

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Čtvrtek, 19. září 2024

Svátek má Zita

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 skvp_logo_barva-nahled3.png

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)