Vydejte se na cestu za poznáním s Centrem Paraple - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Vydejte se na cestu za poznáním s Centrem Paraple

4. dubna 2024, 10.18 | ĆR (Centrum Paraple, red)
Cestovatelský festival vás vezme za hranice všednosti. Vydejte se za dobrodružstvím s cestovateli a zároveň přáteli Centra Paraple, pro které cestování znamená vášeň, radost a svobodu. Celodenní akce se v Centru Paraple koná v sobotu 27. 4. a nabídne opravdu bohatý program.

 

 

Nahlédněte do různých koutů světa prostřednictvím řady poutavých přednášek. Připravili jsme pro vás také zajímavý doprovodný program – ochutnávky cizokrajných kuchyní, výstavu fotografií a prezentaci karavanů vhodných i pro lidi s pohybovým omezením.

Akce je určena pro všechny zájemce o objevování nových destinací, na vozíku i bez.

Naše společné dobrodružství právě začíná! Vstupné je 300 Kč za osobu, osobní asistence pro ZTP/P zdarma. Vstupenky můžete koupit zdeParkování v areálu Centra Paraple mohou využít pouze osoby ZTP a ZTP/P.

 

Program

ČESKÁ REPUBLIKA

Václav Uher, moderátor Centra Paraple a vedoucí výprav spolku Electric Eccentric

Vašek deset let po úrazu krční páteře sám nastoupil do letadla směr Amerika, aby si z dalekého Phoenixu přivezl nový elektrický vozík. S ním pak, opět sám, procestoval španělskou Andalusii i Česko. V současnosti organizuje unikátní výpravy spolku Electric Eccentric, které lidem s největším pohybovým omezením umožňují prozkoumávat krásy české krajiny. 

Jaké jsou současné možnosti cestování na elektrickém vozíku a jakou svobodu poskytuje lidem s velkým pohybovým handicapem? S určitou nadsázkou lze říct, že po elektrické kytaře je elektrický vozík jedním z největších vynálezů 20. století.

 

RUMUNSKO, FRANCIE – TAIZÉ

RadoVan, z. s.

Brněnský spolek přináší do českého cestovatelského světa možnosti, o kterých se dosud mnoha lidem s handicapem ani nesnilo. Nabízí organizované dobrodružné výpravy jak po České republice, tak do zahraničí, včetně zajištění asistence. 

Na Cestovatelském festivalu nás zástupci spolku provedou výpravou po rumunském Banátu. Nahlédneme k místním známým vodopádům, do venkovních lázní nebo absolvujeme urbex (procházení areálu bývalého dolu na měď, uzavřeného po pádu socialismu). 

To ale nebude vše. Další společná výprava povede na francouzský venkov, kde budeme zvláštní pozornost věnovat vesničce Taizé, ve které se pravidelně konají celosvětová ekumenická setkání mládeže i dospělých. Navíc nám tento výlet alespoň zprostředkovaně nabídne chuťové zážitky ve formě skvělého vína, čerstvých baget a sýra.

 

RWANDA

Šárka Jelínková, ergoterapeutka Centra Paraple

Šárka je známá svou prořízlou pusou, dobrým srdcem a skvělými výkony při extrémních závodech. Rwanda je často označována jako „Švýcarsko Afriky. Jde nejen o zemi, v níž najdete mnoho dosud neprozkoumaných krás, ale také o zemi s tragickým osudem, jenž je spojen především s genocidou v 90. letech. 

Šárka během dvou týdnů prošla se třemi kamarády po jediné značené dálkové trase západní částí Rwandy. Cesta jim přinesla setkání s opravdovou chudobou, místní dopravou, zeleným pralesem, ochotnou policií, zdravotními problémy bez možnosti lékařské péče a další silné zážitky, o kterých vám s chutí a bez cenzury povypráví.

 

CESTOVÁNÍ ZA TOTÁČE

Zdenka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku CZEPA

Zdenka Faltýnková patří mezi zakládající členy Svazu paraplegiků a také Centra Paraple. K lidem s poraněnou míchou se dostala v době hluboké totality díky lásce. V roce 1981, když pracovala jako rehabilitační pracovnice v nemocnici na Vinohradech, potkala svého budoucího manžela Vojtu. Zdenka s námi zavzpomíná na cestování za „starých dobrých časů“, které bylo plné improvizace a zvuku dvoutaktního motoru. Vzhledem k tomu, že si vzala cirkusáka s osmi sourozenci, probíhalo jejich cestování nejprve za Cirkusem Praga. Postupem času, když si sourozenci založili vlastní cirkusy, vyráželi Zdenka s Vojtou po celé České republice i Evropě. Nejdříve trabantem, potom novějším trabantem a pak nejnovějším trabantem.

 

KUBA

David Lukeš, ředitel Centra Paraple

Kuba je země nádherná na pohled, ale uvnitř ní poznáte, že představa fungujícího socialismu je pouze utopie. Je to jako ty staré „ameriky“, které se prohání ulicemi Havany. Kapoty vozů zavání romantikou padesátých let minulého století, ale pod nimi jsou motory sovětských žigulíků. Obrovská propast mezi navoněnou Kubou, která se předvádí návštěvám z ciziny, a životy domorodců je poznat při každém odbočení z vytyčené trasy pro turisty. 

David vystudoval právnickou fakultu a již mnoho let působí jako ředitel Centra Paraple. Na cestování ho nejvíce baví poznávání odlišných kultur, domorodých lidí a přírody.

 

NEW ORLEANS, USA

Iva Hradilová, ergoterapeutka Centra Paraple, a David Brož, fotograf a kameraman

Iva pracuje v Parapleti od roku 2012. Poslední roky se věnuje oblasti intimního života lidí s poškozením míchy. David je vynikající fotograf a kameraman, který natáčí pořady pro Českou televizi, Novu i Primu, a zároveň pracuje na zahraničních projektech, na kterých se podílí i režijně. Iva s Davidem se poznali v roce 2014. Stali se z nich výborní přátelé a na určitou dobou i spolupracovníci. 

Nápad navštívit společně New Orleans vznikl v listopadu 2017. A o několik měsíců později už si v něm oba užívali místní jazzovou atmosféru, srdečnost a temperament amerického jihu. New Orleans má neuvěřitelnou energii a nezná hranice, a to nejen v umění. Návštěvníci se snadno stávají jeho součástí. 

David s Ivou natočili na své cestě skoro půlhodinový dokument, do kterého se zdaleka nevešlo všechno, co chtěli, a proto jej na našem festivalu ještě doplní vyprávěním několika dalších „historek z natáčení“.

 

ISLAND

Petr Hricko, fotograf

Pro většinu lidí pohybujících se po Parapleti je sympaťákem s foťákem a čistýma botama. Občas se nenápadně objeví, udělá pár snímků a zase zmizí. Když pak člověk vidí fotografie oněch běžných situací, je překvapený, jak krásné mohou být. 

Petr je v současnosti neoficiálním dvorním fotografem Centra Paraple. Pro lidi, kteří se zajímají o focení, je velmi dobře znám svými fotografiemi s charakteristickým modrým nádechem, na nichž se často objevují levitující předměty, ale také lidé z ulice. A pak také snímky z cesty po Islandu, údajně nejfotogeničtější zemi světa. Nejen o něm bude Petrovo podvečerní povídání.

 

KEŇA

Vladimír Kroc, publicista a moderátor, a Jiří Kříž, primář Spinální jednotky při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství UK 2. LF a FN Motol 

Vladimír Kroc je známý publicista a moderátor, ale také cestovatel a spisovatel, který o svých zážitcích z cest napsal již několik knih. Málokdo ví, že část dětství strávil v Indii. A ještě možná méně lidí ví, že je také dobrým přítelem primáře pražské spinálky Jiřího Kříže, jehož péčí prošlo mnoho klientů našeho centra. Společně navštívili mnoho zemí po celém světě. Jejich vyprávění bude o výpravě do Keni.

 

RALLYE DAKAR, SAUDSKÁ ARÁBIE

Ondřej Klymčiw, motocyklový a automobilový závodník

Původně se postavil na start dakarské rallye s motorkou. Při své čtvrté účasti se však zranil tak vážně, že dlouho nebylo jisté, zda vůbec přežije. Svůj nejtěžší zápas vyhrál, ale rozhodl se, že na motorce už závodit nebude. Zároveň však Dakar nechtěl opustit. A tak upravil starou Škodu 130 LR a vyrazil s ní závodit v kategorii Classic. 

Ročník 2024 nejel Ondra primárně pro sebe, ale pro Centrum Paraple. Stanovil si velmi odvážný cíl, a to vybrat pro naše centrum milion korun. Ondřejův entuziasmus na několik týdnů vnesl i mezi „nefandy“ touhu Dakar sledovat. Ondra si sice nakonec nestal vítězem tohoto nejtěžšího etapového závodu, ale pro nás jím v každém případě je. O svých zážitcích a smyslu své cesty povypráví jako závěrečný host akce.

Více na www.paraple.cz

 

 

 

 

Zdroj: www.paraple.cz

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zpravodajství  

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)