Cestování a pobyty bez bariér
Vozíčkáři i rodiny s kočárky se dočkali znovuobnovení přírodní stezky
Zdeněk Fröchlich se přijel podívat k jedné z 11 informačních tabulí
27. srpna 2019, 13.55 | Ostrava (red)
Územím města Valašského Meziříčí prochází celkem pět naučných stezek. A jedna z nich je kompletně bezbariérová, dokonce i se suchým záchodem pro vozíčkáře. Stezka je místem pro relaxaci i poznávání přírodních krás.
Ale popořadě.
Naučná stezka Jana Karafiáta začíná na nádraží ČD ve Valašském Meziříčí. Vede přes park botaniku a vrch Štěpánov na Podhájí, odtud kolem lyžařského vleku nad obcí Veselá do Velké Lhoty a dále až k přepadové hrázi přehradní nádrže v obci Bystřička. Délka trasy naučné stezky je cca 14 km.
Naučná stezka Tomáše Garrigue Masaryka vede z náměstí ve Valašském Meziříčí kolem zámku Žerotínů, pokračuje podél Rožnovské Bečvy k soutoku Bečev a odtud po červené turistické značce přes obec Poličná do sedla pod Píškovou v Hostýnských vrších. Zde se napojí na žlutou značku a přes hřeben na Bražisky se kolem skalního útvaru Jarcovská kula a přes obec Jarcová vrací podél Vsetínské Bečvy zpět do Valašského Meziříčí.
Naučná stezka Veřovické vrchy začíná na autobusovém nádraží ve Valašském Meziříčí, vede přes obec Krhová na hřeben Veřovických vrchů, po němž pokračuje až k turistické chatě na Velkém Javorníku (917,8 m. n. m.). Od roku 2006 pokračuje naučná stezka až do Frenštátu pod Radhoštěm.
Naučná stezka Zámecký park vede areálem zámeckého parku Kinských. Stezka informuje návštěvníky o rostlinách, živočiších a dalších zajímavostech, které můžete v parku spatřit.
Bezbariérová naučná stezka v areálu bývalých vojenských kasáren
Naučná stezka vede okolo rybníčku ve vojenském cvičišti bývalých kasáren a je uzpůsobena pro tělesně postižené na ortopedických vozících, pro rodiny s kočárky a malými dětmi. Délka trasy je cca 800 m. Stezka má celkem 11 zastavení a je v provozu od jara do podzimu.
Bezbariérová naučná stezka je v přímém kontaktu s Valašským ekocentrem ČSOP. Nalézt ji můžeme ve východní části města Valašské Meziříčí, v prostoru někdejšího cvičiště bývalých kasáren, v Šafaříkově ulici při propojce na místní část Hrachovec.
V areálu nebudete zdolávat nějaké překážky. Nadchne vás přírodní zákoutí, projedete se po dřevěném chodníku kolem rybníka, můžete si vychutnávat všudypřítomné ticho, a ještě se při tom vzdělávat.
A jaká je historie kasáren? Vojenská posádka byla dislokována do Valašského Meziříčí za Rakouska-Uherska v roce 1914 se záměrem vybudovat lazaret pro raněné a choré vojíny z bojišť první světové války. Jejím sídlem se stal zámek Žerotínů, kde byla v roce 1910 zrušena ženská věznice. Vojsku objekt sloužil i po roce 1918.
Při vzniku ozbrojených sil Československé republiky stavebníci vybudovali kasárna na pozemcích velkostatku Karla Žerotína z Bludova a roku 1927 tam byl přemístěn 40. pěší pluk. Za druhé světové války byla v kasárnách německá posádka. Po roce 1945 se do kasáren vrátila československá armáda. V závěru 50. let 20. století kasárna využívalo vojsko železniční. To po vzniku České republiky 31. 3. 1994 zaniklo a nahradila je mechanizovaná brigáda. Kasárna byla po více jak 83 letech vyklizena v roce 1997.
Revitalizace
Revitalizaci zeleně v areálu bývalých kasáren ve Valašském Meziříčí spolufinancovala EU – fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci programu Životní prostředí (2011). V areálu vznikl DiscGolfPark a kolem rybníčku, který byl vyhloubený železničním vojskem v roce 1966 a sloužil jako cvičná vodní plocha ke stavbě ženijních mostů a v roce 2011 byl revitalizován, vznikla zajímavá naučná stezka s dřevěným ochozem a celkem s 11 zastaveními.
Prostřednictvím naučných tabulí se můžete poučit o dříve pěstovaných ovocných dřevinách a způsobu roubování. V areálu ČSOP pak o ptačí populaci a ptačích budkách coby náhradě za zničená přirozená hnízdiště. Další naučné tabule vypovídají o rostlinách a zvířatech vázaných na vodu a v okolí rybníka. Z obsádky rybníka lze poznat přibližně pět druhů ryb, na břehu pak vodní rostliny a vodní hmyz.
Zdroj: www.valasskemezirici.cz
Richard Sobotka (text a mapka)
(red)
Foto: www.valasskemezirici.cz
Originál článku v příloze.
Zdroj: VOZKA 2/2019
Přílohy:
Dřevěný chodník je opatřen obrubníky a zábradlím |
Unikát bezbariérové naučné stezky – suchý záchod i pro vozíčkáře |
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
Reklama
Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: