Upozorňujeme: V jeskyních Moravského krasu platí nyní pro vozíčkáře omezení - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Upozorňujeme: V jeskyních Moravského krasu platí nyní pro vozíčkáře omezení

Vstup do Sloupsko-šošůvských jeskyní; foto: http://www.pametnik.cz/

10. července 2015, 11.45 | Ostrava (red)
Prozatím do září nebude možná návštěva Punkevních jeskyní pro vozíčkáře, a to z důvodu výstavby provozní budovy. V Moravském krasu mohou navštívit Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyni Výpustek. Tyto jsou z velké části upraveny jako bezbariérové.

 

V Punkevních jeskyních mohli vozíčkáři absolvovat trasu suchou částí Punkevních jeskyní (Tunelovou chodbou) na dno propasti Macocha a zpět. O tom, kdy bude přístup pro vozíčkáře obnoven vás budeme informovat v našem magazínu, popř. se nové informace dozvíte na webových stránkách Správy jeskyní Moravského krasu: https://www.cavemk.cz/informace-pro-vozickare/.

 

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Návštěvní trasa prochází horním patrem. Navštěvníci si mohou zvolit jeden ze dvou prohlídkových okruhů. Krátký okruh o délce 890 metrů prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1 760 metrů vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlně.

Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová, je ale nutné se nahlásit předem na tel. čísle 516 435 335. Pak mohou absolvovat celý kratší okruh mimo jeskyně Eliščiny a Nagelovy propasti.

 

Jeskyně Výpustek

Tato jeskyně patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka. Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny.

V současné době jsou v jeskyni dokončovány expozice „Jeskyně Výpustek v Křtinském údolí“ a „Jeskyně dávných rituálů“, které představují Výpustek jako nejstarší zpřístupněnou jeskyni Moravského krasu, jeskyni „draků a jednorožců“, největší medvědí jeskyni Moravského krasu a jeskyni dávných rituálů. V rámci expozice jsou prezentovány i další činnosti člověka – první zemědělci, těžba fosfátových hlín, podzemní továrna i tajné vojenské velitelské stanoviště.

Expozice ve Výpustku je součástí integrální expozice Moravského krasu, která je postupně budována ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, Kůlně, Balcarce, Výpustku a v Kateřinské jeskyni.

Tělesně postižení návštěvníci mohou absolvovat téměř celý prohlídkový okruh, je nutné se objednat na tel. 516 439 111. Toalety pro invalidy jsou na veřejném WC u hotelu Skalní mlýn nebo u Kateřinské jeskyně.

Další informace: Ústřední informační služba Skalní mlýn, 678 01 Blansko – Skalní mlýn, tel. 516 413 575, 516 410 024, e-mail: .

(red)

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 1/2015

Přílohy:

Jeskyně Výpustek; foto: http://cestovinky.sk/

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

28.9%

 

vůbec

27.8%

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)