Safari ve Dvoře Králové nad Labem i na vozíku - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Safari ve Dvoře Králové nad Labem i na vozíku

Kudu velký; foto: www.zoodvurkralove.cz

11. července 2015, 10.27 | Ostrava (Milan Linhart)
Africké safari Josefa Vágnera je přístupné jak na vozíku, tak vlastními vozy. Návštěvníci jím projíždějí podobně jako v afrických přírodních rezervacích. Při projížďce můžete alespoň na chvíli nahlédnout do života „divoce“ žijících zvířat a navodit si tak iluzi vzdáleného afrického kontinentu. Během jízdy po pět kilometrů dlouhé cestě uvidíte 500 afrických kopytníků, šelem a ptáků. Na okruhu můžete vozidlem u jednotlivých zvířat zastavit a pozorovat jejich rodinný či skupinový život.

 

Východočeské město Dvůr Králové nad Labem leží v široké kotlině Chlumecké tabule 30 km od Hradce Králové v okrese Trutnov. Není odtud daleko ani do Krkonoš či sousedního Polska. Město se do povědomí českého národa zapsalo výrazněji dvakrát. Poprvé v 19. století nálezem „falešného“ Rukopisu královedvorského a podruhé v pol. 20. stol., kdy zde vznikla zoologická zahrada nového typu – safari.

Na místě dnešního Dvora Králové n. L. stál od roku 1139 knížecí dvůr Chvojno. Přemyslem Otakarem III. založené město se v roce 1399 stalo městem královniným. V 17. stol. se nevyhnulo švédskému plenění. Po staletí se zde udržovala tkalcovská a barvířská tradice. Ta se promítla i do 20. století, kdy ve městě vznikly závody Tiba a Juta.

V historickém jádru města se zachovaly renesanční a barokní domy, renesanční radnice, novorománský kostel, gotické městské opevnění s Šindelářskou bránou či Hankovo divadlo z roku 1876. Ve městě se narodil známý český sochař Otto Gutfreund (1889–1927), autor sousoší z Babiččina údolí v Ratibořicích. V roce 1817 nalezl ve sklepní kobce Václav Hanka knihu básní – tzv. Rukopis královédvorský – psaný staročeštinou. Až po 70 letech se po dlouhých vědeckých sporech prokázalo, že jde o podvrh.

 

Unikátní zoo

Pro turisty je však v současné době největším lákadlem místní zoologická zahrada. Vznikla v roce 1946 na ploše téměř 100 hektarů. Byla koncipována jako safari ve volných výbězích v lesnaté a luční krajině, se skupinami africké zvěře a některými ohroženými druhy. Najdeme zde zebry, antilopy, nosorožce bílé i černé, levharty, lvi berberské, gorily, šimpanzy, lemury, surikaty, langusty, exotické ptactvo, plazy a rybičky. Výběhy doplňuje přístřešek s prosklenou částí a pavilony pro návštěvníky. K nosorožcům a žirafám vedou můstky s vyhlídkami. Budují se další vyhlídkové plošiny.

Děti se mohou vyžít na hřišti s mnoha atrakcemi. Návštěvníci zoo se mají možnost občerstvit v restauraci se zahrádkou U Lemura. Za sklem pavilonu v její blízkosti je přitom možné pozorovat dovádění lemuří rodinky. Královedvorské safari slouží jako genetická banka. Je zde umístěna veterinární klinika a Ústav pro diagnostiku a chráněnou reprodukci zvířat. Nenechte si ujít návštěvu dvou tropických pavilonů – Vodního světa, Ptačího světa, expozici želv obrovských, talapoina severního, langhy madagaskarské, okapi a antilop koňských.

 

Galerie

Součástí dvorské zahrady je animalistická galerie s 84 obrazy vývoje pravěkých zvířat na Zemi malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Od roku 1983 je umístěna v budově Neumanovy vily. Najdeme zde i expozici afrických předmětů – masek, sošek, batik, šperků a bubnů ze sbírek Josefa Vágnera a kreslíře Jiřího Neprakty Wintera. Josef Vágner byl jedním z hlavních iniciátorů založení dvorské zoo a jejím dlouholetým ředitelem. V expozici najdete model odchytového tábora v Ugandě s puškami, objektivy atd. V prodejně si můžete zakoupit jako suvenýry předměty afrických tradičních výrobků. Zoologická zahrada pořádá celoročně mnoho akcí pro veřejnost, pro děti a školní mládež.

 

Prostředí je vhodné pro vozíčkáře

Královedvorská zoo je umístěna v rovinatém terénu polabské krajiny, na rozdíl od většiny zoologických zahrad v České republice, které mají kopcovitý terén. Je tudíž snadno zdolatelná i pro návštěvníky na mechanických či elektrických ortopedických vozících. Bezbariérová je i místní restaurace U Lemura, a to včetně WC. Pokud vám k prohlídce nebude stačit jeden den, můžete se ubytovat v hotelu Safari při vstupu. Přístup, pokoje či rodinné apartmány jsou bezbariérové.

V ceně ubytování je snídaně a celodenní vstupenka. Vstup do expozic Neumannovy vily je zdarma.

Ve městě kromě toho najdete i muzeum automobilových veteránů a textilní muzeum. Cestu do zoo najdete snadno, neboť na každé křižovatce ve městě jsou umístěny plastiky zvířat. A pokud vás tento tip na výlet zaujal, navštivte královédvorské safari co nejdřív. Já jsem tak se svou rodinou učinil letos na jaře a byli jsme spokojeni.

A když už budete ve dvoře Králové n. L., nezapomeňte na návštěvu blízkého Šporkova Kuksu s galerií Braunových soch nebo pevnosti v polském Klodsku. Přeji vám hodně příjemných zážitků!

Milan Lihhart

 

Tipy redakce Vozky:

  • Program pro handicapované

Návštěvníci s handicapem si mohou objednat doprovod se zoolektorem. Rezervaci je možné si zajistit formulářem na internetových stánkách zoo.

  • Africké safari Josefa Vágnera

Africké safari je otevřeno od května do konce září a je přístupné vlastními vozy. Na ploše 50 ha návštěvníci projíždějí podobně jako v afrických přírodních rezervacích vozy či autobusy. V prostorných, vzájemně oddělených sekcích jsou volně vypuštěni kopytníci a ptáci. Při projížďce můžete alespoň na chvíli nahlédnout do života „divoce“ žijících zvířat a navodit si tak iluzi vzdáleného afrického kontinentu. Během jízdy po pět km dlouhé cestě uvidíte 500 afrických kopytníků, šelem a ptáků. Na okruhu můžete vozidlem u jednotlivých zvířat zastavit a po-zorovat jejich rodinný či skupinový život. 

  • Vstupné

    • Důchodci, dospělí s průkazem ZTP a ZTP/P: 150 Kč,

    • děti od 4 do 15 let s průkazem ZTP a ZTP-P, studenti do 26 let s průka-zem ZTP a ZTP/P: 50 Kč,

    • průvodce k ZTP/P: zdarma,

    • safari vlastním vozem: 100 Kč plus denní vstupné.

  • Kontakt

ZOO Dvůr Králové a. s., https://www.zoodvurkralove.cz/; návštěvnický servis: tel: 499 311 295, e-mail: .

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2015

Přílohy:

Projížďka po safari autem; foto: www.zoodvurkralove.cz

Pavilon primátů - šimpanzi, foto: www.zoodvurkralove.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

28.8%

 

vůbec

27.9%

 

 

Čtvrtek, 18. dubna 2024

Svátek má Valérie

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)