Projekt Joy Ride pomáhá cestovat i dětem s postižením - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Projekt Joy Ride pomáhá cestovat i dětem s postižením

30. června 2014, 13.26 | Opava (hk)
LAYNO Tour: moderní cestovka z Opavy. Přidej se ke skupině mladých lidí a pomoz těm, kteří neměli v životě tolik štěstí jako ty. Moderní cestovní kancelář z Opavy zaměřuje své projekty na mladé lidi, kteří se mohou zúčastnit originálních tematických zájezdů.

 

Letní pohodu si užijí u moře na stylové oslavě maturit nebo ocení sportovní adrenalinový výlet či brouzdání po metropolích. V zimě zase vyrazí s partou na pořádnou lyžovačku a na snowboard.

Cestovka však také myslí na mládež s handicapem, pro kterou není až tak lehké cestovat samostatně.

 

Asistenty jsou klienti

Většinou prvním problémem na zájezdech dětí s postižením je věkový rozdíl, který vytváří bariéru mezi dětmi a jejich asistenty. A pak také nákladnost většiny zájezdů, kdy děti s handicapem neplatí jenom za sebe, ale většinou také za svého asistenta. A právě proto vznikl projekt Joy  Ride. Na neziskových zájezdech LAYNO Tour tak dělají asistenty mladí lidé z řad klientů cestovky. Ti navíc platí dobrovolnou cenu, takže se tím snižují náklady pro děti.

Projekt Joy Ride se nevěnuje pouze zájezdům, ale i sportovním a kulturním aktivitám, které pomáhají spojovat postižené děti s jejich vrstevníky.

 

Bezbariérový srub Březiny

Ve spolupráci LAYNO Tour se Základní školou pro tělesně postižené na ulici Dostojevského v Opavě a Klubem Eliška (klub přátel postižených dětí) proběhl začátkem května víkendový pobyt v areálu Dětského bezbariérového centra Březiny (DBCB) v Kateřinicích v okrese Vsetín. Útulný bezbariérový dřevěný srub netradičního architektonického vzhledu je zasazený do krásné přírody.

Před budovou je vydlážděný prostor s bezbariérovým ohništěm, vedle budovy se rozkládá louka, kde se může stanovat nebo sportovat. K centru vede asfaltová komunikace a k dispozici je vlastní parkoviště. Asi 200 m od hlavního vstupu se nachází hasičská nádrž, v létě vhodná pro vodní radovánky, v zimě k bruslení.

Budova je ze všech stran obklopena lesy a valašskými kopci. V interiéru je k dispozici společenská místnost, která je vybavena audiovizuální technikou.

Dominantou srubu je krb se středovým sloupem, kde je možné připravovat pokrmy na roštu. Prostor je velmi variabilní a nabízí možnost přizpůsobit nábytkovou dispozici vlastním potřebám.

Dále je zde kompletně vybavená počítačová místnost s kvalitním softwarem, připojením na internet, tiskárnami, kopírkou, skenerem, ale i elektronické šipky a stolní fotbálek. V objektu se také nachází plně vybavená kuchyň a sociální zařízení přizpůsobené pro lidi s postižením.

 

Jak být dobrým „cestovním asistentem“?

Na výlet se jelo nízkopodlažním autobusem přizpůsobeným pro vozíčkáře, popř. vlastními vozidly. Zájezd byl organizován pro 15–25 dětí a stejný počet asistentů. Vhodný kandidát na práci „cestovního asistenta“ je člověk, který nejlépe disponuje vybavením či schopnostmi, které dětem maximálně zpříjemní celý výlet. Ať jde o hudební nástroje, sportovní vybavení, čtyřkolky, nafukovací lodě, hry, foto a video techniku... Prostě cokoli, co mladé zabaví. Samozřejmě také musí být dětem neustále nablízku – pomáhat jim při jídle, hygieně, přemísťování atd.

V LAYNO Tour mají mladí lidé velkou touhu pomáhat. A to je moc dobře!

Kontakt a další informace: LAYNO Tour s.r.o., Mánesova 310/8, 746 01 Opava, tel.: 723 203 435, 607 143 797, , https://laynotour.cz/.

Zdroj: https://laynotour.cz, www.breziny.cz

(hk)


Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2014

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 » Aktuality  » Sociální služby  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Úterý, 18. června 2024

Svátek má Milan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)