Po Osoblažsku parním vláčkem - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Po Osoblažsku parním vláčkem

26. června 2013, 18.01 | Ostrava (Milan Linhart)
Osoblažsko je mikroregion ležící v cípu mezi Městem Albrechtice a Krnovem na severu Moravy. V minulosti se o něm tradovalo, že jde o území zapomenuté Bohem i úřady. Po vysídlení místních sudetských Němců v roce 1946 byla oblast značně vylidněna. Život zdejších obyvatel byl vždy velmi těžký a závisel na ne příliš úrodných půdách.

 

Díky jakési izolovanosti zůstala příroda téměř neporušená. V posledních letech začalo oblast objevovat stále větší množství pěších turistů i cykloturistů. Přijíždějí sem rodiny s dětmi ze sousedního Polska.

Největší atrakcí Osoblažského výběžku je úzkokolejná trať vedoucí ze stanice Třemešná ve Slezsku do Osoblahy. Měří cca 20 km a provoz na ní zajišťují během roku České dráhy. V letní sezóně vypravují Slezské zemské dráhy parní vlak. Od června do září je do soupravy zařazen vůz pro vozíčkáře s nástupní plošinou. Nostalgický vláček jezdí pouze o víkendech. Vaši plánovanou jízdu na vozíčku je nutné ohlásit předem. O jízdu je obrovský zájem. Pomalá jízda klikatou tratí vede kouzelnou krajinou luk, lesů, rybníků a vesniček se selskými usedlostmi, kostelíky a šlechtickými sídly. Pokud pojedete až na konečnou do Osoblahy, nezapomeňte navštívit jeden z nejzachovalejších ži-dovských hřbitovů na Moravě. Tato kulturní památka je stejně jako náměstí s litinovou kašnou s postavou Hygien a zbytkem městských hradeb přístupná i vozíčkářům. Město Osoblaha bylo těžce poškozeno při osvobozovacích bojích za 2. světové války. Bylo však znovu obnoveno. 

 

Zámek Slezské Rudoltice

Pokud toužíte po poznávání historie a památek, můžete vystoupit ve Slezských Rudolticích. Asi kilometr od stanice ČD se nachází jádro městečka s barokním morovým sloupem a bezbariérovou zámeckou vinárnou. Dominantou náměstí je barokní zámek, který nesl v 18. století název Slezská Versailles. Zámek v dobách největšího rozkvětu navštívil pruský král Fridrich II. a filozof Voltaire. Hodicové zde založili zámecké divadlo a kapelu. V dnes již zpustlém parku stály antické stavby, kanály pluly benátské gondoly, hrály se živé šachy, vystupovali školení venkovští umělci. Albert z Hodic nákladným životem zámek zadlužil. Po jeho smrti byly sbírky rozprodány. Poslední ránu dostal objekt na sklonku války, kdy byl silně poškozen a zbytek mobiliáře rozkraden. Dnes je zámek opět přístupný veřejnosti a slouží časovým výstavám.

Osoblažsko má i další cenné stavby. Ty jsou ovšem zatím veřejnosti nepřístupné – zámky Dívčí hrad a Slezské Pavlovice. U obce Liptaň na trati úzkokolejky najdete bludný balvan.

Nostalgickou jízdu parním vláčkem si mohou vozíčkáři objednat u Slezských Moravských drah na tel.: 554 642 121 nebo 972 759 180, popř. emailem na . Další informace o tomto zajímavém regionu najdete na stránkách www.osoblazsko.com. 

Pokračování ve zdrojovém článku

Milan Linhart

Foto: www.osoblazsko.com

 

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)