Cestování a pobyty bez bariér
Navštivte jihočeské Holašovice a Plešovice
„Zmenšená náves" před Plešovicemi
17. září 2013, 22.55 | Jižní Čechy (Michal Pospíšil)
Letos v létě jsem si dal za cíl poznat svůj kraj – jižní Čechy. Asi nejvíce mi učarovaly Holašovice a Plešovice. Můj elektrický vozík by celou cestu tam a zpět nezvládl, a tak se hodila kombinace s autem.
Do našeho cíle, Holašovic, jsme přibrzdili před Plešovicemi, abychom se podívali do „zmenšené návsi“ místního nadšence s neplánovaným bonusem, opatrovanou Škodou 450 z 60. let. Krása… Vozíčkář se na soukromý pozemek dobře dostane, stejně jako cyklisté a s opatrností i auta. Nu a pak jsme autem pokračovali do Holašovic, které byly zapsané v roce 1998 do fondu kulturního dědictví UNESCO. Zachovalé domky selského baroka posloužily i při natáčení klasické opery Bedřicha Smetany – Prodané nevěsty. „Znám jednu dívku, ta má dukáty…“ zazní v uších, i když nechcete.
Staročeské hospůdky
Vozíčkář se dostane i do Muzea selského života plného nástrojů s názvy, které nám již dnes nic neříkají. Ale poznal jsem tam plno věcí, které měli v chalupě mí praprarodiče. Příjemným zážitkem je i návštěva dvou staročeských hospůdek na návsi – jedna je ve dvorku, druhá má předzahrádku s nájezdem. Tady si můžete pošmáknou… Jídelní lístky obou hospůdek skýtají tradiční jídla – chalupářský guláš, ovocné knedlíky, halušky s uzeným a se zelím, kachnu s domácími drbáky, holešovickou baštu… Člověk neví, co si vybrat. Dokonce tu lze i přespat (350 Kč), ani pro vozíčkáře to nebude velký problém. Jen je třeba, hlavně v létě, přenocování objednat. Určitě se to hodí při místních Selských slavnostech vždy na konci července, po sv. Anně.
Novodobá megalitická stavba
Pro mě bylo nevětším překvapením Holašovické Stonehenge, místo se silnou energií. Místní průvodce varuje, že se člověku může udělat i nevolno. Nevím, jak moc jsem senzitivní, ale právě to mě potkalo. Lehounká nevolnost mi ale nemohla zabránit ve vcítění se do keltských dob, zvyklostí, rituálů a vůbec všeho, co myšlenky a asi i vzdělání dovolí. Vážně báječné! Navíc ve vysečeném terénu, který opatrují dva vstřícní manželé. Je schůdný i pro vozíčkáře.Obě místa, Plešovice i Holašovice, dýchají zvláštní atmosférou. Určitě je můžete navštívit i v babím létě!
Zdrojový článek v příloze
Zdroj: Vozka 3/2013
Přílohy:
Holašovické Stonehenge |
Tématické zařazení:

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: