Na in-line stezku kolem Vrbického jezera se mohou vydat i vozíčkáři - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Na in-line stezku kolem Vrbického jezera se mohou vydat i vozíčkáři

Cyklostezka u Vrbického jezera

29. července 2020, 14.45 | Ostrava (red)
Cyklisté, in-line bruslaři, ale třeba i lidé na vozíku se v Bohumíně dočkají dalšího úseku stezky kolem Vrbického jezera. Výstavba téměř 1,3kilometrové části by měla být hotova do konce roku a naváže na tři předchozí pasáže dlouhé necelé čtyři kilometry, které kolem jezera vyrostly v předchozích letech. Město za stezku zaplatí 4,5 milionu korun.

 

 

„Nový úsek bude široký tři metry. Povede od panelového parkoviště v městské části Vrbice, které se nachází v Ostravské ulici hned u kruhového objezdu až k visutému dálničnímu mostu přes řeku Odru. Tady stezka naváže na loňskou etapu, která vznikla na protipovodňovém valu mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou,“ sdělila Eliška Pecháčková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

 

Stavbaři použili moderní technologie 

Letošní, v pořadí už čtvrtá etapa je specifická tím, že na ni budou stavbaři pracovat se třemi různými technologiemi. U napojení na loňskou část, která vede na protipovodňové hrázi, použijí plastový komorový systém, který zpevní podloží. Toto technologie vznikla původně pro potřeby izraelské armády, aby se těžká vojenská technika nebořila do písku. Nový zpevňovací systém má tak obrovskou nosnost a základy cyklostezky mezi oběma vodními plochami leccos vydrží.

Další kus stezky už mimo protipovodňový val řemeslníci odbagrují a vytvoří zde nový základ, takzvaný kufr, ovšem klasický, bez plastové struktury. Vůbec nejdelší pasáž až k panelovému parkovišti pak dostane nový asfaltový povrch. Ten původní už byl na mnoha místech narušený a sešlý. Na začátku stezky ještě přibude závora, aby na komunikaci kromě vodohospodářů a údržby nevjížděly žádné další automobily.

„Pokud nám bude přát počasí, dokončíme stezku ještě letos. Dříve jsme s její stavbou bohužel začít nemohli, neměli jsme stavební povolení. To nám vázlo na vyjádření Ředitelství silnic a dálnic a Ministerstva dopravy. Nová stezka povede totiž po obslužné komunikaci pro dálnici,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Plán na vytvoření téměř šest kilometrů dlouhého okruhu pro cyklisty a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera se zrodil před pěti lety a odstartoval výstavbou cyklostezky na nové protipovodňové hrázi podél jezera. Další dvě pasáže přibyly v posledních dvou letech. Až město dokončí letošní úsek, bude už scházet poslední část, a to část od štěrkovny v Pudlově až k bývalé myslivně, kterou se všechny předchozí etapy spojí v jeden okruh.

„Tuto část cyklostezky projekčně dokončujeme. Už jsme dokonce získali pro výstavbu všechny potřebné pozemky. Pokud budeme mít k dispozici stavební povolení, zrealizujeme ji v příštím roce. Odhadované náklady jsou 7 milionů korun. Tím se všechny etapy propojí a kolem Vrbického jezera vyroste ještě delší okruh, než je třeba kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku,“ upřesnil Macura.

 

Nový okruh 

Budování cyklistických stezek tím v Bohumíně ale neskončí. Radnice ještě řeší propojení in-line stezky kolem Vrbického jezera se stezkou u Antošovické lávky. „Podél Odry vede od lávky ve Vrbici až k Antošovické lávce zpevněná cesta. Řada lidí se na nás obrací s tím, zda by se tudy nemohla protáhnout asfaltová stezka z Vrbice až do Starého Bohumína. Nechali jsme si proto zpracovat projektovou dokumentaci. Nový Vrbický okruh by tak byl napojený jak na cyklostezku směrem do Ostravy, tak do Starého Bohumína a Polska. Realizace by přicházela v úvahu přibližně za dva roky, a to za předpokladu, že se nám podaří vyřešit vlastnictví u několika pozemků,“ dodal místostarosta.

Zdroj a foto: Město Bohumín

 

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 2/2020

Přílohy:

Cyklostezka mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou

Cyklostezka u Vrbického jezera

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)