Žáci s postižením využívají novou cvičnou kuchyň. Vaří v ní s nadšením - Bydlení bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Bydlení bez bariér

Žáci s postižením využívají novou cvičnou kuchyň. Vaří v ní s nadšením

Foto: Nadace AGEL

5. června 2017, 13.35 | Královéhradecko (Radka Miloševská)
Žáci s tělesným či mentálním postižením, kteří ukončili povinnou školní docházku, mají na Královéhradecku nově možnost dalšího vzdělávání. Díky daru NADACE AGEL mohla zdejší škola Prointepo pořídit pro své žáky zcela novou cvičnou kuchyň, která je bezbariérová a přizpůsobená potřebám a schopnostem náctiletých žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žákům s těžším zdravotním postižením.

 

Žáci s handicapem ze školy Prointepo tak mohou exkluzivně pokračovat ve vzdělání i po ukončení povinné školní docházky a to na střední Praktické škole dvouleté.

Nová kuchyň, kterou Prointepo zakoupilo z příspěvku NADACE AGEL, slouží pro výuku žáků s postižením právě na této škole. Ta umožňuje nejen získávat další vědomosti, ale i dovednosti pro lepší integraci a společenské uplatnění.

„Žáky při výuce seznamujeme se základy odborného vzdělání a manuálních dovedností v jednoduchých činnostech. Věnujeme se zejména rodinné a zdravotní výchově, ručním a pěstitelským pracím a díky příspěvku NADACE AGEL také přípravě pokrmů," jmenuje PhDr. Jarmila Karpašová, ředitelka PROINTEPO – Střední školy, Základní školy a Mateřské školy. Vaření patří u studentů mezi velmi oblíbené a vyhledávané činnosti.

Nová školní kuchyně v hodnotě 42 000 korun je bezbariérová a umožňuje pohyb i dětem na ortopedickém vozíku. Vybavená je přitom standardně rohovou kuchyňskou linkou s pracovní deskou, varnou deskou a vestavěnou troubou. V části linky chybí spodní skříňky, což umožňuje pohodlnou práci na pracovní desce i osobám na vozíku.

Pro naše studenty je kuchyně jednoznačně obrovským přínosem. Dovednost uvařit si alespoň jednoduchá jídla patří mezi základní předpoklady k osamostatnění se a praktický pravidelný nácvik této dovednosti našim žákům jednoznačně velmi pomáhá a prospívá. NADACI AGEL patří velké poděkování," dodává PhDr. Jarmila Karpašová. Nyní kuchyni – pod dohledem kantorů – využívá šest studentů, kteří v tomto školním roce střední školu navštěvují. Škola Prointepo je v Hradci Králové jediná, která vzdělávací, zdravotní a sociální služby pro děti a mládež s postižením v takovémto rozsahu nabízí.

 

   

Zdroj: Nadace AGEL

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Bydlení bez bariér  

 

 

Anketa

Můj byt je bezbariérově upraven (Pokud ano, tak co zejména?)

zcela

38.8%

 

částečně

31%

 

není

30.2%

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)