Bydlení bez bariér
Unikátní bydlení
Vozíčkářka Zdena Březinová si bydlení v satelitním městečku nemůže vynachválit
6. března 2015, 11.09 | Ostrava (di)
Dům s pečovatelskou službou Průběžná dokazuje, jak moderní alternativní bydlení lze seniorům a handicapovaným lidem v naší společnosti nabídnout.
V tomto případě totiž název Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Ostravě-Porubě znamená bezbariérové městečko jako na dlani, s komplexními službami a navíc v sousedství lesoparku.
V areálu s altánem uprostřed náměstíčka je pět obytných dvojdomků s osmdesáti byty o rozloze od 28 do 62 m². V centrální budově pak mohou obyvatelé využívat tělocvičnu, rehabilitační centrum, společenskou místnost s pódiem a terasou, počítačový koutek s internetem, jídelnu, bufet s posezením, kadeřnictví i ordinaci zubního lékaře.
O bydlení v satelitu je velký zájem
„Snažíme se poskytovat přímou péči v domácím prostředí osobám, které potřebují pomoc k uspokojování svých životních potřeb. A to v takovém rozsahu, aby byla zachována a podporována jejich stávající soběstačnost,“ uvádí koordinátorka-sociální pracovnice Lenka Martinkovičová. „Zmírňujeme tak rizika jejich sociálního vyloučení a umožňujeme co možná nejdelší pobyt v jejich přirozeném prostředí.“
Byty jsou zde určeny pouze pro bydlení těch občanů, kteří vzhledem ke svému věku nebo zdravotnímu handicapu potřebují poskytování pečovatelských služeb. Jedním z takových nájemníků je i Zdena Březinová. „Bydlela jsem v pěkném jednopokojovém bytě v patře, ale protože se pohybuji na vozíku, měla jsem problém dostat se ven,“ říká. „Většinou jsem jenom seděla u okna a dívala se, co se venku děje. Tady můžu bez problémů jezdit po celém areálu.“ Garsonku má jako klícku – a na posteli plyšové hračky. „Takhle mi to vyzdobila vnučka, aby se mi tu líbilo, rodina mi pomáhala se stěhováním a zařizováním. Bydlení je zde opravdu príma. Do přírody coby kamenem dohodil, obědy mi vozí až do bytu, komu by se to nelíbilo…“
Satelitní městečko funguje od roku 2009 a jeho výstavba si vyžádala téměř 230 milionů korun. „Hned v počátku jsme tu měli jeden případ vykradení bytu,“ vzpomíná Jiřina Foldynová, ředitelka Centra sociálních služeb Poruba. „Ale od té doby máme klid a velmi dobrou spolupráci s městskou policií, jsme mimo jiné napojeni na centrální pult ochrany. Do městečka chodí na procházku nebo do kavárničky i cizí lidé, včetně maminek s dětmi, takže nejsme izolovaní od běžného života. Sousedské vztahy jsou tu na velmi dobré úrovni a občas sem zavítají i srny, zajíci a koroptve… Není divu, že pro bydlení v takovém prostředí je značný převis poptávky nad nabídkou.“
V listopadu 2014 se uskutečnil Den otevřených dveří. V tu dobu Jiřina Foldynová předávala ředitelskou funkci Simoně Malinové, která byla vybrána na základě konkurzu. „Pomáhat potřebným lidem, to je práce, která u nás ještě dlouho nebude financemi patřičně oceněna,“ konstatovala Simona Malinová. „Takže bez zapojení srdce se tato práce nedá dělat. Předchozí vedení to dokázalo a já na to chci navázat.“
(di); aktualizace (dz)
Zdrojový článek v příloze
Přílohy:
Přes počítač komunikuje Zdena Březinová se svými blízkými a přáteli naprosto běžně |
Ředitelky Jiřina Foldynová (vpravo) a Simona Malinová |
Tématické zařazení:
Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
Reklama
Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: