Více samostatnosti i věrného přítele získala díky NADACI AGEL Iveta Jechová - Aktuality - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Aktuality

Více samostatnosti i věrného přítele získala díky NADACI AGEL Iveta Jechová

Asistenční pes Mike je pomocníkem i kamarádem; foto: NADACE AGEL

19. července 2017, 18.43 | Praha (red)
Jednou z oblastí, kterou osoby s handicapem řeší, je potřeba pomoci od druhých s ohledem na své zdravotní limity. S řadou činností je dnes ale schopen efektivně pomáhat i speciálně vycvičený asistenční pes. Ten byl snem Ivety Jechové z Prahy, která od narození trpí spinální svalovou atrofií. Díky podpoře NADACE AGEL se nyní Ivetě Jechové její sen splnil a pes Mike je jejím věrným společníkem i pomocníkem na každém kroku.

 

 

Na pořízení asistenčního psa NADACE AGEL přispěla paní Jechové částkou 50 000 korun.

Pes Mike je portugalským vodním psem, což je plemeno, které nelíná. Pro paní Ivetu je tento fakt velmi důležitý, protože si psa bere i do postele. „Chci se se psem poňuchňat a učesat mu srst a jinde než na posteli to nejde. Nepředkloním se,“ vysvětluje paní Iveta Jechová s tím, že teprve dvouletý Mike má ale samozřejmě i celou řadu dalších předností, a to zejména pokud jde o jeho dovednosti. Umí například podávat předměty, otevírá a zavírá dveře a skříňky, pomáhá při svlékání a také při polohování. Mimo to je navíc i skvělým společníkem, který výrazně pomáhá i po psychické stránce.

Příprava a výcvik asistenčního psa trvá zhruba dva roky a finančně vyjde přibližně na 200 000 korun. Standardně jsou budoucí asistenční psi cvičeni od štěňat, kdy jsou přibližně do osmnáctého měsíce věku vychovávány podle přesných pokynů v rodině dobrovolníka. Kolem roka a půl věku pak putuje pes k trenérovi, který je učí nejprve poslušnosti a poté speciálním povelům dle potřeb konkrétního klienta.

„Spektrum činností, které psi na konci výcviku zvládají, je velmi široké. Umí rozsvěcet i zhasínat světlo, otevírat a zavírat dveře, podávat předměty do klína či do nižší polohy, svlékat rukavice, boty, ponožky nebo mikinu, otevírat zásuvky, přitáhnout ortopedický vozík. Vše řešíme s klienty a přizpůsobujeme se jejich potřebám i možnostem,“ popisuje Bc. Michal Prager, ředitel obecně prospěšné společnosti Pestrá – psí asistence, která se zaměřuje na pomoc lidem s postižením a zajistila i výcvik psa Mika pro paní Jechovou.

Na rozdíl od přípravy vodících psů, u psů asistenčních stát nenabízí žádnou formu příspěvku. Asistenční pes ovšem představuje pro řadu lidí s handicapem jedinečného pomocníka v rámci zachování soběstačnosti. Věřím, že Mike bude pro paní Jechovou nejen pomocníkem při běžných denních činnostech, ale přinese jí i spoustu radosti a lásky,“ říká Bc. Viktorie Sládková, manažerka NADACE AGEL s tím, že výcvik asistenčního psa nepodporuje NADACE AGEL zdaleka poprvé.

NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila téměř 500 žadatelů celkovou částkou přesahující 16 miliónů korun.

Zdroj: NADACE AGEL

Paní Jechová se svým asistenčním psem; Foto: NADACE AGEL

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

Úterý, 23. července 2024

Svátek má Libor

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)