Poradna pro těžce nemocné a jejich blízké - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Poradna pro těžce nemocné a jejich blízké

Ilustr. foto: Mobilní hospic Ondrášek

17. září 2019, 14.55 | Praha (Mgr. Jarmila Neumannová, Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče), (red)
Již šestým rokem je klientům a profesionálům k dispozici zdarma poradenská linka pro ty, kteří trpí nevyléčitelným onemocněním, pro jejich rodiny a blízké. Poradna provozovaná Nadačním fondem Umění doprovázet poskytuje podporu a informace o službách v oblasti hospicové, sociální i zdravotní.

 

 Poradna pro těžce nemocné a jejich blízké

Poskytované sociální a odborné poradenství je určeno těžce nemocným lidem, kteří se ocitli v situaci, kdy jejich onemocnění již nereaguje na léčbu kurativní (byly vyčerpány všechny možnosti vedoucí k vyléčení) a nastupuje léčba paliativní, hospicová, bolest tišící. Služeb poradny mohou využít i odborníci ze zdravotních a sociálních služeb, obcí, státní správy.

Poradna zdarma poskytuje informace o dostupnosti hospicové paliativní péče v místě bydliště klienta, podmínkách pro péči o rodinného příslušníka doma, možnosti zapůjčení zdravotních a kompenzačních pomůcek.

Klienti získají informace také o návazných zdravotně sociálních službách vhodných pro terminálně (nevyléčitelně nemocné v závěrečném stadiu – pozn. red.), o sociálních dávkách a příspěvcích v nepříznivé sociální situaci nemocného. Pracovníci poradny jsou připraveni poskytnout podporu nemocným, jejich rodinám a blízkým (pečujícím), zprostředkují psychologickou i duchovní pomoc. 

Poradenství je poskytováno bezplatně (úhrada pouze za hovorné dle tarifu svého operátora) a anonymně uživatelům z celé České republiky. 

Od ledna 2013, kdy linka začala fungovat, ji využily již stovky lidí z celé České republiky. „Volají jak soukromé osoby, tak třeba i sociální pracovnice či lékaři z nemocnic a dalších zařízení. Nejčastěji jim pomáháme řešit aktuální situaci rodinného příslušníka, jehož zdravotní stav se mění a rodina potřebuje více informací o možnostech domácí či lůžkové hospicové péče, podmínkách přijetí atd. Čím dál častěji se na nás také obracejí rodiny, které chtějí pečovat o svého blízkého doma a netroufají si, protože s tím nemají zkušenosti – s nimi probereme všechny možnosti pomoci, jejich síly, a oni se mohou v klidu rozhodnout, jak postupovat,” popisuje nejčastější dotazy na lince Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Umění doprovázet.

Klient může kontaktovat pracovníky poradny na mobilním telefonu 604 414 346 nebo pomocí elektronické pošty . Po předchozí domluvě lze navštívit poradnu i osobně, a to v úředních hodinách na adrese kanceláře poradny (Havlíčkova 1055, 271 01 Nové Strašecí).

Nadační fond Umění doprovázet, který poradnu provozuje, byl založen v roce 2006 za účelem podpory rozvoje hospiců a hospicového hnutí v ČR. V průběhu svého trvání poskytl českým hospicům více než 4 miliony korun. Fond získává finanční prostředky jak pro již fungující hospice, tak pro ty nově vznikající a od roku 2011 podporuje také domácí hospicovou péči. Kromě finanční a materiální pomoci stávajících a nově vznikajících hospiců podporuje nadační fond také projekty zaměřené na vzdělávání odborného personálu v oblasti hospicové a paliativní péče a projekty přispívající ke zlepšení informovanosti veřejnosti o těchto zařízeních.

Od začátku roku 2009 je fond členem Asociace nadačních fondů Fóra dárců. V roce 2012 získal jako jeden z prvních nadačních fondů v ČR 'Známku kvality' udělenou Fórem dárců.

 

(Pozn. red.: Informace o hospicové péči jsou uvedeny také na stránkách Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče http://www.asociacehospicu.cz/podpora-rodiny-a-pece-o-pozustale.)

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Středa, 19. června 2024

Svátek má Leoš

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)