Dveře mé kanceláře jsou otevřené pro každého - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Dveře mé kanceláře jsou otevřené pro každého

Náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák; foto: Jiří Muladi

14. října 2016, 11.20 | Ostrava (Jiří Muladi)
Rozhovor s náměstkem primátora Ostravy Zbyňkem Pražákem o Evropských dnech handicapu v Ostravě a o jeho práci pro město

 

Je sice rodákem z Moravského Krumlova, ale od pěti let vyrůstal v Ostravě. Jeho tatínek, středoškolský pedagog, sem byl za své politické názory poslán v roce 1959 jako dělník „na převýchovu“. Ve svérázném ostravském prostředí vyrůstal spolu se čtyřmi sourozenci a v tomto ohledu pak jablko nepadlo daleko od stromu: má čtyři děti. V zastupitelstvu města Ostravy přitom Zbyněk Pražák se čtyřletou pauzou zasedá už od roku 1990 a v současné době je náměstkem primátora pro kulturu a volnočasové aktivity. 

  • Jak dlouho už pracujete v politice a čemu jste se věnoval? Víme, že jste také stál za vznikem nynějších Evropských dnů handicapu… 

Sečtu-li všechna volební období, pak mám tu čest působit ve funkci náměstka primátora už 18 let a vždy do mé působnosti spadaly oblasti související zejména se vzděláváním, zdravotnictvím a se sociální a kulturní tématikou. Je samozřejmé, že za tak dlouhou dobu jsem získal spoustu zkušeností a navázal mnoho kontaktů. Velký důraz jsem kladl na to, abych měl také zpětnou vazbu, a proto i dveře mé kanceláře jsou pro každého vždy otevřeny. Vím, že právě senioři a lidé s handicapem spadají do skupin, které zasluhují pozornost a pomoc svého okolí. Ostatně už těsně po revoluci, v dobách, kdy se otevíraly možnosti spolupráce se zahraničím, jsem z Francie do Ostravy přivážel darované vozíčky pro handicapované děti a také zval specialisty, kteří učili naše zdravotníky a rodiče, jak těmto dětem účinně pomáhat. Mám radost z toho, že tato unikátní spolupráce, kterou jsme před 23 lety založili, dnes už pod názvem Evropské dny handicapu, stále pokračuje a každoročně na tato setkání odborníků přijíždějí do Ostravy lidé z celé Evropy.

  • Když se ohlédnete za uplynulým čtvrtstoletím v Ostravě, co pokládáte za největší úspěch?

Je toho mnoho, co se podařilo udělat, je proto těžké stanovit pořadí. Takže pouze heslovitě. Jako perličku mohu uvést obnovení Mariánského sloupu na Masarykově náměstí, jehož rozbité části jsem objevil v kopřivách u hnojiště naší zoologické zahrady. Za velmi důležité pak považuji vybudování krásného domova pro seniory v Ostravě-Zábřehu a rekonstrukci všech stávajících zařízení. Dále je to výstavba hospice ve Výškovicích, zřízení múzické školy pro děti se zdravotními problémy v Mariánských Horách, vytvoření projektu včasné intervence jako preventivní opatření ke snížení kriminality dětí, zavedení grantového systému na opravy kulturních památek, výstavba komunitního centra pro děti s handicapem v Mariánských Horách a mnoho dalšího. Nicméně vidím ještě spoustu toho, co by v Ostravě dokázalo zpříjemnit život nejen seniorům i handicapovaným a co je dosud před námi.

  • Jak byste stručně zhodnotil oblast kultury, i z hlediska bezbariérovosti?

Ostrava byla i v minulosti místem, kde kulturní produkce měla v porovnání s jinými městy velmi slušné renomé. Problémem, až na výjimky, byl neutěšený stav samotných objektů kulturních zařízení. Ale to již dnes neplatí. Máme nové Divadlo loutek Ostrava, proběhla celková rekonstrukce Divadla Antonína Dvořáka, Ostravského muzea a Knihovny města Ostravy. Janáčkova filharmonie a Komorní scéna Aréna dostaly nové sídlo a jsou nastartovány další významné investiční projekty, a to s důrazem na bezbariérovost. Ostrava je dnes vnímána jako skutečné kulturní centrum kraje. V některých směrech dokonce s přesahem přinejmenším republikovým, ale i evropským a dokonce světovým.

Text, neoznačené foto: (di)

 

Zdrojový článek v příloze 

 

Zdroj: VOZKA 3/2016

Přílohy:

Zbyněk Pražák ve své pracovně; foto: Jiří Muladi

Hospic sv. Lukáše; foto: http://ostravablog.cz

Část interiéru Duhového domu pro handicapované děti; foto: www.ostrava.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Pátek, 26. dubna 2024

Svátek má Oto

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)