Elektrická tříkolka Rid-e – štika na trhu s vozíky pro lidi s handicapem - Kompenzační prostředky - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Kompenzační prostředky

Elektrická tříkolka Rid-e – štika na trhu s vozíky pro lidi s handicapem

Rid-e na uzavřených cestách jezdí až padesátikilometrovou rychlostí; foto: www.ikbike.cz

11. července 2015, 12.18 | Ostrava (di)
Motocyklový závodník Ivo Kaštan má řadu kamarádů, kteří po nehodě na motorce skončili na vozíku. Když uvažoval, jak vrátit své kamarády zpátky na kola i do života, zjistil, že na trhu chybí cenově dostupný prostředek, jenž by byl dostatečně obratný, výkonný a bezpečný ve městě i ve volné přírodě. To byl impuls ke vzniku Rid-e.

 

Rid-e je elektrický ortopedický vozík, který jezdí rychlostí 25 km/h dle české legislativy (na uzavřených cestách však jezdí až padesátikilometrovou rychlostí) a dojezd na jedno nabití baterie má 80 kilometrů.

„Ve finále však už máme vývoj baterie, která bude mít dvojnásobnou kapacitu, takže se dojezd posune až na 130 km,“ říká Tomáš Skryja z týmu Ivo Kaštana. „Vozík Rid-e je vhodný do města na pěší zóny nebo třeba na nákupy, ale může i na cyklostezky a dobře zvládá také volný terén a nezpevněné cesty.“

 

Elektronika na úrovni

Z pohledu legislativy se jedná o jízdní kolo s pomocným motorem a tak není třeba řidičské oprávnění, ovšem do 18 let je povinná ochranná přilba. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na řídítkách a ovládají se pouze rukama.

Vozidlo má vhodně dimenzovanou přední odpruženou vidlici, ve které je namontováno desetipalcové kolo. V něm je bezuhlíkový elektrický motor o výkonu 800 W a zároveň velmi účinná mechanická bubnová brzda. Vyspělá elektronika umožňuje plynulou rychlost od 0,5 až do 25 km/h. Elektronika umožňuje i zpětný chod a digitální přístroj dává obsluze přesné informace o stavu akumulátoru, ujeté vzdálenosti a další údaje, které lze přenést i do mobilních zařízení se systémem Android, kde se může plánovat trasa a dojezd. Vozidlo má maximálně dimenzované osvětlení – tlumené i dálkové světlo, ukazatele směru, brzdové světlo a houkačku.

Nejdůležitějším prvkem je akumulátor. Základní model má baterii typu Li-On o váze 6 kg, která je spolu s řídící elektronikou a nabíječkou umístěna pod sedadlem.

„Máme taky úspěšně otestovanou hybridní‘ verzi, namontovali jsme v zadní části vozíku benzínový generátor Subaru o váze 8,5 kg a výkonu 1 000 W, který umožňuje dobíjení akumulátoru i za jízdy. S tímto systémem je dojezd vozidla až 250 km,“ upřesňuje Tomáš Skryja.

 

Dvě verze

Tříkolka s obchodním názvem Rid-e se vyrábí ve dvou verzích. U verze A si zákazník dodá svůj mechanický ortopedický vozík, popř. si koupí vozík dle výběru ve firmě IK Bike s.r.o., k němuž budou připojeny pohonné a ovládací prvky. Celá sestava je spojena pomocí šroubů bez nutnosti sváření, takže umožňuje univerzální použití na všechny vozíky. 

Verze B je kompletní vozidlo. Díky vhodnému dimenzování lze vozík opatřit nosičem zavazadel, ale i např. držákem lehkého mechanického vozíku. Zákazník si rovněž může zvolit typ a provedení zadních kol i pneumatik, stejně jako řídící jednotky a sedačky. Délka soupravy Rid-e je 170 cm, výška 130 cm (dle typu použité sedačky), šířka 73 cm a hmotnost 80 kg.

Cena základní varianty pohonu s vozíkem Kury RID-E je přibližně 110 000 Kč. 

Kontakt a další informace: IK Bike s.r.o., Oslavice 224, 594 01 Velké Meziříčí. tel. 608 96 70 90, www.ikbike.cz.

(di)

 

Zdrojový článek v příloze.

 

 

Zdroj: Vozka 2/2015

Přílohy:

Rid-e zvládá volný terén i nezpevněné cesty; foto: www.ikbike.cz

Ivo Kaštan předvedl Rid-e i Lukáši Šemberovi, bývalému motocyklovému závodníkovi (vlevo); foto: www.ikbike.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 » Aktuality  » Motorismus bez bariér  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Recenze

Autor: Radim Muž

Založeno: 08.02.2019, 18:48
Odpovědí: 1

Po dlouhodobějším užívání jsou s vozíkem jen a jen problémy, vozík je sestaven z levných dílů. Například pohon je označen jako QS motor 60v 1000w, který je na různých čínských obchodech dostupný kolem 100$. Zadní kola jsou kola pro klasický mechanický vozík z levného hliníkového rámu a středová ložiska jsou nevhodná pro zátěž, ke které je vozík určený, kola se často rozcentrovávají a ložiska po pár desítkách kilometrů jsou na výměnu.
Tříkolka je nestabilní a jako hendikepovaný člověk, který nechodí se v ní necítíte bezpečně.
Časté závady.

Odpovědět na příspěvek

Re: Recenze

Autor: Petr Muž

Založeno: 11.02.2019, 17:08

Je pak s podivem, že za vývojem tohoto vozítka stojí motocyklový závodník mající "... řadu kamarádů, kteří po nehodě na motorce skončili na vozíku", který by měl mít ze své závodní praxe a z konzultací s těmito kamarády představu o dimenzováním základních mechanicky namáhaných prvků.
Na příspěvku diskutéra je vidět, jak důležité je sdílení vlastních zkušeností... Díky za to!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Po dlouhodobějším užívání jsou s vozíkem jen a jen problémy, vozík je sestaven z levných dílů. Například pohon je označen jako QS motor 60v 1000w, který je na různých čínských obchodech dostupný kolem 100$. Zadní kola jsou kola pro klasický mechanický vozík z levného hliníkového rámu a středová ložiska jsou nevhodná pro zátěž, ke které je vozík určený, kola se často rozcentrovávají a ložiska po pár desítkách kilometrů jsou na výměnu.
Tříkolka je nestabilní a jako hendikepovaný člověk, který nechodí se v ní necítíte bezpečně.
Časté závady.


Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Pátek, 19. dubna 2024

Svátek má Rostislav

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)