Primátor Ostravy Tomáš Macura: Chcete-li pomáhat, musíte vědět proč a jak - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Primátor Ostravy Tomáš Macura: Chcete-li pomáhat, musíte vědět proč a jak

Primátor Ostravy Tomáš Macura; foto: Jiří Muladi

27. ledna 2017, 13.05 | Ostrava (Jiří Muladi)
Dvaapadesátiletý ekonom, finalista soutěže Manažer ČR a podnikatel s více než dvacetiletou praxí v řídících funkcích podniků Tomáš Macura stojí v čele třetího největšího města v republice od listopadu 2014. Zeptali jsme se ho, jak zkušený ekonom vnímá lidi, kteří nemohou být ekonomicky úspěšní, ať už kvůli stáří nebo zdravotnímu postižení.

 

 

 

 

 

 

Zajímali jsme se i o to, jaké novinky a zlepšení se pro ně v Ostravě chystají, nebo jak vnímá Vánoce… 

  • Pane primátore, jak hodnotíte postavení seniorů a lidí s postižením v současné společnosti?

Tito lidé nepředstavují homogenní skupinu, proto je nelze posuzovat paušálně, z hlediska handicapu, věku, aktivity či pasivity. Obecně je faktem, že jejich životní podmínky ve společnosti jsou těžší, ale zároveň platí, že se pro ně dělá mnohem více než v minulosti. Mohu to posoudit z vlastní zkušenosti, neboť v dětství jsem utrpěl úraz pohybového ústrojí a nějakou dobu jsem pobýval v léčebnách. Integrace tehdy rozhodně nebyla na takové úrovni jako dnes – společnost takové lidi jakoby schovávala…

To ale samozřejmě neznamená, že bychom dnes v této oblasti neměli co zlepšovat. Důchody nebo příspěvky při invaliditě by nepochybně mohly být vyšší, ovšem to je závislé na výkonnosti ekonomiky. Oproti tomu však můžete vidět třeba vozíčkáře v různých veřejných funkcích, při tancích na jevištích, při sportu a podobně, takže jsou prokazatelně, stejně jako senioři, naprosto regulérní součástí společnosti.

  • Co konkrétního pro ně hodláte v Ostravě dělat během funkčního období primátora?

Promiňte, ale já bych chtěl k předešlé otázce říci ještě jednu důležitou věc. Poměrně často cestuji do Asie, např. na Srí Lanku, a tam jsou takoví lidé bráni jako patriarchové. Rozhodují o zásadních věcech a rodina si jich váží. To se v naší kultuře jaksi vytratilo. Jistě, otázky sociálního zabezpečení či zaměstnanosti jsou důležité, ale až v druhé vrstvě (nebo vlně). Klíčová je tady úloha rodiny, kterou žádná státní instituce nemůže nahradit. Proč to říkám? Často navštěvuji domovy seniorů v Ostravě a leckdy mi připadají spíš jako odkladiště. A v mimořádně smutných případech je to dokonce tak, že jejich obyvatelé mají nejvíce návštěv v době, kdy se berou důchody. Proč asi?

  • Máte pravdu, to žádná státní instituce nevyřeší. Ovšem ve vaší funkci přece jen něco ovlivnit můžete…

Jistě. Například jsme založili Radu seniorů jako poradní orgán primátora. Když chcete v něčem pomáhat, musíte vědět proč a jak. Takže se scházíme aspoň jednou za čtvrtletí a řešíme aktuální témata. Výsledkem je třeba fakt, že od letošního roku mají senioři od 65 let dopravu v MHD bezplatnou. Zároveň jsme řešili i otázku různých slev, takže ve všech městských a kulturních organizacích budou cenově zvýhodnění. Kromě toho jsme se zabývali také dostupností hřbitovů pro vozíčkáře, bezpečností seniorů a celou řadou dalších témat. Chceme třeba zvýšit kapacitu domovů pro seniory, kterou v porovnání s jinými městy sice máme solidní, ale výstavbou nových zařízení přidáme 150 volných míst.

  • Populace stárne, průměrný věk se zvyšuje – je na to Ostrava připravena i v oblasti zdravotnictví?

Snažíme se. Není zvykem, aby města měla vlastní nemocnici (buď jsou krajské, státní nebo soukromé) a ta naše je navíc největší v republice. Jsme rádi, že ji máme, ovšem dlouhá léta se do ní patřičně neinvestovalo, takže nyní je tam deficit okolo dvou miliard korun. Musíme to urychleně dohnat, proto jsme vytvořili speciální finanční fond na její modernizaci, do něhož každým rokem vkládáme čtvrt miliardy korun – chceme tak z naší nemocnice udělat rodinné stříbro.

A mimochodem – donedávna jsem nevěděl o tom, že v našich tramvajích a autobusech je jen jedno místo pro vozík a kočárek. Lidé s postižením nebo maminky tedy někdy neodjedou a musejí čekat na další spoj. I to vyřešíme. V tendrech na nové prostředky MHD máme požadavek, aby v nich bylo více míst pro kočárky a vozíky.

  • Ostravští radní a úředníci, v čele s Vámi, se zúčastňují sportovního projektu handy cyklo maratonu (letos Metrostav handy cyklo maraton) k integraci lidí s postižením. Proč?

Abychom nezůstávali jen u slov a měli i osobní zkušenosti a kontakty. Navíc se přitom vyjedou sponzorské peníze, které jsme třeba letos věnovali člověku, který si chce pořídit handbike a začít sportovat. To je přece super…

  • A co Vy a advent a hlavně Vánoce?

Mám je velice rád už od dětství. Přes rok pracuji já i moje žena velmi intenzivně, někdy si nestačíme ani vybrat dovolenou, ale na Vánoce se vždycky zklidníme a užijeme si jak dětí, tak i rozšířené rodiny. Někdo tráví Vánoce v exotických krajích, ale to pro mě není, my jsme na chalupě v Beskydech. A přestože nejsem věřící, vnímám tyto svátky jako příležitost vnitřně se vyčistit…

Co se pak týká vánoční výzdoby v samotné Ostravě – v minulosti ji hodně lidí při srovnávání s jinými městy docela kritizovalo. Letos jsme jí tedy věnovali více peněz a nápadů…

  • Pane primátore, máte nějaké životní krédo?

Jedno mám. Nemám rád velká slova a nepoužívám citáty. Snažím se prožít dobrý život a být prospěšný ostatním.

Jiří Muladi

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: VOZKA 4/2016

Přílohy:

Primátor Ostravy Tomáš Macura; foto: Jiří Muladi

Snímek z účasti na Metrostav handy cyklo maratonu; foto: archiv Tomáše Macury

Procházka se ženou a pejsky kolem Ostravice; foto: archiv Tomáše Macury

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Čtvrtek, 28. března 2024

Svátek má Soňa

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)